Studenti olomoucké politologie hájí v New Yorku dánské zájmy
Sedm studentů katedry politologie a evropských studií s dvoučlenným doprovodem dorazilo do New Yorku, kde ode dneška zastupují Dánsko v soutěži National Model United Nations.
Soutěž je největším simulačním jednáním zasedání orgánů OSN. Z Česka se jej účastní pouze Univerzita Palackého. Zemi, kterou budou studenti ve fiktivním jednání OSN zastupovat, dostanou účastníci předem přidělenou.
Soutěž má asi pět tisíc účastníků ze všech kontinentů. Jednání probíhají v kulisách newyorských mrakodrapů v hotelech Sheraton a Hilton. Samotnému výjezdu předcházely měsíce tvrdé dřiny, kdy bylo nutné si osvojit nejen pravidla jednání a psaných rezolucí, ale také získat potřebné informace k tématům, kterými se budou na konferenci zabývat.
„Připravili jsme se dobře. Navštívili jsme i dánskou ambasádu v Praze a byli jsme na společném simulovaném jednání se studenty z univerzity v Nitře,“ řekl člen olomoucké delegace Ondřej Němčák.
Hektický New York
Do města měst dorazili všichni v pořádku a ubytovali se kousek od Times Square. „I na imigračním bylo vše bez problémů. První dojmy z New York City jsou skvělé, byť je tu opravdu strašná zima – k nule a silný vítr,“ hlásila z Ameriky Kateřina Procházková. Podle ní všechny překvapilo, že New York je ještě mnohem hektičtější, než čekali. „Doprava neslábne ani v noci a ulice jsou přecpány žlutými taxíky. Službu jednoho z nich jsme využili i my při cestě z letiště a už samotná jízda je zážitek,“ popsala Procházková.
Soutěž National Model United Nations je podle tajemníka katedry Hynka Melichara nejstarší simulací OSN na světě. „Závěrečný ceremoniál pak probíhá v budově OSN, v sále v němž se koná Valné shromáždění,“ vysvětlil Melichar.
Kurz jako příprava i výběr
Olomoučtí studenti se týdenní soutěže účastní již popáté. Zasednou například v Komisi Valného shromáždění, UNCTAD, UNICEF nebo Výboru pro peacekeepingové mise jako ve skutečné Organizaci spojených národů. „Je to fórum pro setkání mladých lídrů z celého světa a pro studenty skvělá průprava v praktické diplomacii,“ podotkl Melichar.
Složení studentské delegace:
Ivana Častulíková
Juraj Kováč
Kristýna Maťátková
Jan Novosad
Ondřej Němčák
Kateřina Procházková
Petra Boukbir Šupová
Výběr studentů probíhá v Olomouci formou kurzu, do kterého se letos přihlásilo osmnáct studentů. Podle toho jak se v kurzu projeví a nakolik ovládnou proceduru jednání, mají šanci do New Yorku skutečně odjet. Podmínkou je i bezchybná angličtina a vyjadřovací schopnosti. Nejnižší náklady na každého účastníka činí asi 25 tisíc korun.
„Z velké části nám pomáhá katedra, filozofická fakulta i rektorát. Dva účastníci si ale letos hradí letenku sami. Dřív jsme měli i rozvojový grant a bydleli jsme přímo v hotelu, kde jednání probíhá. To si teď nemůžeme dovolit a bydlíme v nedalekém hostelu,“ uvedla za delegaci odborná asistentka Markéta Žídková.
Soutěž má tři stupně ocenění. Olomoučané tvoří společnou delegaci s Valdosta State University a nejčastěji přivážejí druhé z nich – Distinguished Delegation Award. „Získá je pouze několik delegací,“ zdůraznila Žídková.
Soutěž vyvrcholí v pátek 29. března.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.