Střepy, střepy, střepy. Studenti archeologie tráví léto v laboratoři
Budoucí archeologové a historikové tráví část léta nad vykopávkami z Uničovska. Výsledkem letní činnosti v archeologické laboratoři bude kompletní elektronická evidence Uničovské sbírky, kterou laboratoř obdržela ke zpracování od Vlastivědného muzea.
Jednotlivé artefakty budoucí historikové myjí, řadí a pojmenovávají. Většina z nich se dostává do laboratoře po osmdesáti letech a ve stavu, v jakém byla vytažena ze země. „Aktuálně se věnujeme poslední lokalitě Uničovska – Želechovicím. Zpracováváme to, co němečtí archeologové objevili někdy v třicátých letech minulého století. Jedná se především o keramiku z pohřebiště doby bronzové,“ řekl za studenty doktorand Petr Zajíček.
Starším výzkumům z Uničovska se věnují už delší dobu. „Devadesát procent všech vykopávek tvoří střepy,“ doplnil Zajíček. Podle něj se tak díky práci v laboratoři mohou studenti setkat se všemi kulturami, od neolitu až po středověk.
Každý kousek je potřeba natřít lakem a poté popsat tuší. Každý kus obdařit názvem kultury. Nyní jsou studenti u čísla 132 756. „V obsahu výuky archeologie je mimo jiné také předmět Dokumentace a evidence archivních nálezů, v němž studenti stráví osmnáct hodin v laboratoři,“ vysvětlila vedoucí archeologické laboratoře Ivana Vostrovská.
Kromě keramických střepů se studenti v laboratoři výjimečně setkávají i s tehdejšími ozdobami. „V době bronzové se pohřbívalo žárově, a tak se většinou nic moc nedochovalo. Evidujeme vše, co bylo vykopáno, včetně lidského popelu,“ popsal Zajíček.
Uničovsko patří k archeologicky nejlépe zmapovaným regionům na Moravě. Mnohé z toho, co bylo doposud objeveno v okolí Uničova, je dnes již zpřístupněno v archeologické expozici na uničovské radnici. Autorkou expozice je Pavlína Kalábková z katedry historie.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.