Správné pití čaje je cesta

Účastnice čajového obřadu si prohlížejí nezbytné pomůcky.
Foto: Martina Šaradínová
úterý 12. března 2013, 10:56 - Text: Martina Šaradínová

Čistota, harmonie, klid a úcta jsou základní principy, které doprovázejí japonský čajový obřad. Studenti japonské filologie a Japonského klubu Olomouc s ním v pondělí seznamovali zájemce v čajovně Wabi. Akce, která je součástí festivalu Japonské jaro, se koná i dnes večer.

„Smyslem je představit japonský čajový obřad, který je v Česku málokdy k vidění. Vaří se mletý práškový zelený čaj, který má velmi specifickou chuť a je šlehaný až do pěny. Ukazujeme jen výsek celého obřadu, který se týká vaření čaje. V Japonsku se obřad konal několik hodin. Vše je vedeno ve skromném japonském stylu a v souladu s přírodou,“ uvedla studentka Tereza Částková, která se vaření čaje ujala.

Studenti japonštiny předstoupili před účastníky ukázky v tradičních kimonech. K přípravě čaje jim nechyběly potřebné pomůcky, jako například bambusová naběračka na čaj, naběračka na vodu, metla na čaj, čajová miska, kotlík či ubrousky k čištění misek. „Bohužel nemůžeme zatím ukázat originální kamínka, jejichž cena je velmi vysoká,“ uvedla Částková.

Japonštině se věnuje i středoškolák Tomáš Heger, jenž celý obřad doprovázel slovně. „Správné pití čaje je cesta. Je třeba dodržovat čtyři základní principy, které by měly prolínat celý náš život. Při čajovém obřadu se člověk učí poznávat to důležité. Dobré na tom je to, že tak činí nikoliv sám, ale ve společnosti,“ uvedl Heger.

Zelený čaj specifické chutí poprvé ochutnala studentka Lucie Bartošová. „Čajový obřad jsem zažila poprvé a byla jsem mile překvapená. Atmosféra byla příjemná a čaj mi chutnal, i když má trochu travnatou chuť,“ prozradila návštěvnice ukázky.

Čajovým obřadům se dnes v Japonsku věnují lidé spíše v zájmových kroužcích. Tradice tam byla živá do poloviny 19. století. Poté země přikročila k modernizaci a kopírování Západu a tradiční společenské události sice zůstaly zachovány, ale ne v již tak velké míře.

Vedle čajového obřadu se festival Japonské jaro snaží představit i další zajímavosti japonské kultury. Zájemci si budou moci například vyzkoušet speciální japonskou malbu sumie, podobnou kaligrafii. Festival skončí 27. března koncertem Jumping Drums.

Na Univerzitě Palackého studují japonštinu zhruba dvě stovky posluchačů v oborech Japonská filologie a Japonština pro hospodářskou praxi.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.