Sinologický výzkum se soustředí do Olomouce
Akademické pracovníky a studenty Univerzity Palackého, ale i dalších českých vysokých škol, by měl oslovit výzkumný projekt čínských studií. Zaměří se na několik stěžejních oblastí od historie po moderní Čínu.
„Jde nám o mezioborový výzkum. Zapojí se do něj vědecké týmy katedry asijských studií, politologie a aplikované ekonomie. Výzkum se bude týkat kulturní antropologie a historie, ale věnovat se bude i geografickým a sociologickým otázkám, zahraničním vztahům nebo otázkám myšlení a náboženství,“ řekl za projekt Chinet Ondřej Kučera.
První zkušenosti
„Díky projektu jsem se již mohla účastnit Konference Evropské asociace taiwanských studií v Lyonu. Účastnila jsem se přednášek o literatuře, historii a politice. Měla jsem možnost setkat se s lidmi, kteří se zabývají environmentální literaturou,“ popsala Pavlína Krámská, doktorandka oboru Teorie a dějiny literatur zemí Asie a Afriky z Univerzity Karlovy.
Její kolegyně Jana Heřmanová, která se věnuje náboženství Číny a Taiwanu, se na této konferenci účastnila přednášek, jež se věnovaly občanské společnosti a demokracii. „Zabývám se lidovým náboženstvím a výzkumné téma mé doktorské práce kombinuje náboženství, sociologii a antropologii,“ uvedla Heřmanová. Na Taiwan se chystá díky projektu na podzim.
Interdisciplinaritu týmu podtrhují studijní i badatelské obory jeho členů. „Za největší problém současnosti považuji roztříštěnost. Proto vytvoříme portál, který bude sdružovat recenze,“ dodal Kučera.
Globální propojení
Podle Kučery se vědecké týmy chystají rozvinout řadu zahraničních kontaktů. Chystá se šedesát výzkumných stáží na prestižních pracovištích, řada konferencí a workshopů. „Měli bychom se tematicky i personálně napojit na aktuální světové sinologické trendy, a zajistit tak mezinárodní vědeckou spolupráci a kvalitní publikační činnost,“ uvedl Kučera.
Čína začíná být nejvýznamnější ekonomickou oblastí světa. Docentka Jaroslava Kubátová z katedry aplikované ekonomie filozofické fakulty proto považuje za nutné mít co nejužší kontakty a dokonalé znalosti z této oblasti. „Sama jsem s katedrou asijských studií absolvovala stáž v Hongkongu,“ dodala Kubátová.
Projekt Chinet s rozpočtem 30 milionů korun podpoří zhruba třicet akademických pracovníků a dvě stovky studentů z celého Česka.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.