Šamanské a netradiční nástroje rozezvučí Konvikt. Jako terapie

Ilustrační foto: SXC
pondělí 10. prosince 2012, 08:22 - Text: Milada Hronová

Nástroje s takzvaným přirozeným laděním se v sobotu rozeznějí v rukou studentů kurzu Celostní muzikoterapie. Tato disciplína se věnuje celému tělu – nevyděluje psychiku ani od těla ani od emocí.

„Osobní zkušenost mi pomohla vytvořit nejúčinnější metodu pro muzikoterapii. Pochopil jsem, že nejvhodnější jsou nástroje, které mají přirozené ladění. Dodnes je používají přírodní národy nebo tradiční japonská a čínská hudba. Všechny nástroje, které používáme už od gotiky, mají temperované ladění, tedy změněné,“ řekl vedoucí kurzu Lubomír Holzer. Bývalý speciální pedagog, který po několika letech praxe odešel do Prahy, kde se živil hudbou. Profese speciálního pedagoga se nakonec s hudbou propojila a, jak sám říká, vznikla z toho muzikoterapie.

„Psychologie, psychoterapie potřebuje jako hlavní nástroj slovo, muzikoterapie hudbu, abstraktní médium. Zpíváme jakousi prařečí, jde nám o to, aby se vědomé procesy myšlení zastavily, pak teprve může muzikoterapie probíhat maximálně,“ přibližuje Holzer.

V chystaném koncertu si tak návštěvníci mohou poslechnout například lidový nástroj brumle nebo tradiční nástroj sibiřských šamanů. V atriu Konviktu bude slyšet také tón dešťové hole, nástroje, který byl dříve využíván indiány jako ceremoniální nástroj pro přivolávání deště. Nebude chybět tradiční dechový a rytmický hudební nástroj australských domorodců didgeridoo, pohárovitý jednohlavý buben djembe, fujarovitý nástroj koncovka či šamanský buben a tibetská miska. Koncert uzavře zvuk jednoho z nejstarších nástrojů vůbec, ústní harfy. Jedná se o strunný hudební nástroj, jehož princip objevili lidé při prostém brnkání na tětivu luku.

Kurz muzikoterapie trvá tři semestry a vyhledávají jej především lidé z praxe, kteří se pohybují v oblasti sociální péče, sociálních služeb, ve zdravotnictví či ve speciálním školství. „Najdete v něm i studenty psychologie, speciální pedagogiky, ale i matky, které mají handicapované děti a hledají cestu, jak jim pomoci, nebo jednoduše ty, kteří potřebují pomoci sami sobě,“ vysvětlil Holzer.

Kapacita kurzu je pětadvacet studentů. Dosud probíhal při Institutu celoživotního vzdělávání filozofické fakulty. Chystaný koncert je jeho tradiční veřejnou závěrečnou zkouškou. Absolventský koncert začne v sobotu 15. prosince v atriu Uměleckého centra Univerzity Palackého v 18 hodin.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.