S pandou do Říše středu i mezi paruky

Děti s vlastnoručně vystřiženými pandami.
Foto: Martin Višňa
čtvrtek 8. listopadu 2012, 08:43 - Text: Martin Višňa

Dětská univerzita se včera vydala do světa. Na výpravu do čínských dálav vzal studenty prostřednictvím fotografií David Uher. Konečnou zastávkou pak byla tajemná zákoutí Moravského divadla.

Podle čeho dostala Žlutá řeka svoje jméno? K čemu sloužila Velká čínská zeď? A proč je panda černobílá? Tyto otázky již nejmladší posluchači Univerzity Palackého dokážou po středeční výuce zodpovědět. Při příchodu do hlediště Moravského divadla tomu ovšem bylo trochu jinak.

„Co to je?“ hleděl Jakub Vlček na žlutý papírek, který dostal před usazením do křesla. Rozluštění přišlo záhy – v čínských znacích se skrývalo jeho jméno. Během fotovýletu do Číny si pak trénoval v českém prostředí netradiční podpis.

Odhalování významu a kořenů čínských znaků vůbec vzbudilo velký zájem v dětském publiku. A především smích ze všech stran. „To je prase! – Ano, ale co to má tady na hlavě? – Zabijačka!“ nesly se tipy sálem.

David Uher s kolegy z katedry asijských studií a Konfuciovy akademie uvedli děti nejen do tajů čínského písma, ale také mimo jiné napověděli, kde hledat ráj. „V Číně existuje přísloví, které říká, že na nebesích je ráj, na Zemi je Su-čou,“ vyprávěl Uher o jednom z nejstarších měst Říše středu, jemuž se také pro malebnost přezdívá Benátky východu.

Ředitelka Konfuciovy akademie Lucie Laníková zase dětem přečetla klasickou čínskou pohádku a ukázala, jak si vystřihnout z papíru pandu. Ne všem se to sice povedlo, ale nakonec si tvůrčí chvilku chválil i Daniel Šrámek, který rozdávání vystřihovánek komentoval slovy „to je pro malý“.

Návratem z Číny ovšem exkurze do tajemných světů neskončila. Dětí se totiž ujala Marcela Grmelová s kolegyněmi z kostýmního úseku Moravského divadla a zavedla je do prostor za scénou. Tady se děti dozvěděly, jak náročná je výroba a údržba divadelního kostýmu nebo že ideální materiál na paruku je buvolí chlup.

Příští přednáška Dětské univerzity bude pojednávat o rekordmanovi v lidském těle, o srdci. Jak pracuje a co všechno dokáže, prozradí v aule přírodovědecké fakulty Ivana Fellnerová.

 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.