Rozsáhlá a důkladná, taková je kniha Hudba v Olomouci
Jak bohatý hudební život měla hudba v Olomouci v rozmezí let 1945–2013 ukazuje nové dílo, na němž spolupracovalo zhruba třicet autorů vedených Janem Vičarem z katedry muzikologie. Po třech letech intenzivní práce se Hudba v Olomouci včera dočkala slavnostní prezentace.
Žádné jiné město v České republice nemá v podobném rozsahu a syntetičnosti zpracované hudební dějiny jako nyní Olomouc. Vědecká publikace Hudba v Olomouci obsahuje 13 analýz vybraných kompozic a obšírným způsobem pojednává o hudbě folklorní, dechové, populární i jazzové. Časově je vymezena květnem 1945 a červnem 2013.
Hudba v Olomouci
Obsahuje 4600 jmen, 570 fotografií, notové ukázky a další obrazové materiály. Má přes 1200 normostran, což autorům vydalo na 648 tiskových stran velkého formátu.
Vyšla ve Vydavatelství Univerzity Palackého.
„Řada věcí je v díle zcela původní. Pramenně vznikla hudba v olomouckých chrámech, znovu vznikla dechová hudba i populární a jazzová hudba. S výjimkou hlavních institucí, jakými jsou Moravská filharmonie nebo Moravské divadlo, nabízíme vše původní,“ uvedl Vičar.
Studenti spoluautory
Některé kapitoly napsali nebo materiálové podklady pro publikaci poskytli také externí autoři i studenti a doktorandi katedry muzikologie. Kromě nového pramenného bádání byly jako podkladový materiál využity i mnohé nepublikované diplomové či dizertační práce, obhájené na hudebněvědných a hudebněvýchovných katedrách olomoucké univerzity.
„Přispěl jsem do knihy poměrně rozsáhlou kapitolou o populární hudbě. A troufám si říci, že je to speciální kapitola, protože knihy tohoto formátu populární hudbu většinou neobsahují,“ uvedl Jan Blüml z katedry muzikologie.
Blüml je žákem profesora Ivana Poledňáka, který působil na olomoucké katedře muzikologie a díky němuž se dnes věnuje právě populární hudbě. Zdůraznil, že na katedrách muzikologie se většinou preferuje vážná hudba. Blüml v minulém semestru učil Dějiny rokové hudby a v semináři měl stovku účastníků. „Jsem rád, že v Olomouci je možné i tuto hudbu, jíž řada lidí opovrhuje, vyučovat,“ dodal.
Každý někoho najde
Jedinečná publikace Hudba v Olomouci je věnována zejména olomoucké hudební veřejnosti a podle Vičara v ní každý Olomoučan, který ve městě žil alespoň poslední desetiletí, najde své známé či kamarády.
„Ani si to neuvědomujeme, ale řadový Olomoučan zná zhruba pět set jmen z těch více než čtyř a půl tisíce, které kniha obsahuje,“ zdůraznil Vičar.
Hudba v Olomouci vznikla díky vědeckému záměru Morava a svět: Umění v otevřeném kulturním prostoru. „Je rozsáhlá a důkladná. Ukazuje, jak bohatý život měla hudba v Olomouci po druhé světové válce až do současnosti. Dílo je velkým základním kamenem ke zpracování hudby v celých dějinách Olomouce,“ doplnil hlavní řešitel výzkumného záměru Ladislav Daniel. Během sedmileté práce vyšlo díky projektu přes 60 prestižních publikací, které mapují vztah Olomouce a Moravy k Evropě a světu.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.