Rozloučení s historikem Milošem Kouřilem
V pátek 4. ledna zemřel po krátké nemoci docent Miloš Kouřil. Historik, archivář a vysokoškolský pedagog filozofické fakulty.
Na Univerzitě Palackého působil od roku 1990 a specializoval se především na oblast církevních dějin a dějin českého exilu. Do roku 1990 pracoval Miloš Kouřil v archivních službách. Konkrétně na olomouckém pracovišti tehdejšího Státního archivu v Janovicích u Rýmařova, začleněného v roce 1960 do Státního archivu v Opavě.
„Osobně jsem ho poznal v roce 1978, kdy vykonával funkci vedoucího olomoucké pobočky. Nejprve jako student historie a častý návštěvník archivu, od roku 1982 potom jako kolega,“ vzpomněl Karel Müller, ředitel Zemského archivu v Opavě.
Podle něj se díky Kouřilovi olomoucká pobočka zapojila do vědeckých i výstavních projektů, jejichž prostřednictvím vstoupila do širšího povědomí také v zahraničí. „Až do jeho odchodu na univerzitu jsme byli v poměrně intenzivním osobním kontaktu. Jako začínajícího archiváře mne uváděl do světa odborných konferencí. Díky němu jsem získal cenné kontakty ve vědecké komunitě,“ doplnil Müller.
Také dlouholetý Kouřilův kolega a přítel z katedry historie, profesor Miloš Trapl, vyzdvihl jeho vědeckou práci. „Byla to jeho zásadní činnost. Do roku 2011 se zde věnoval především církevním dějinám a k tomuto tématu napsal i celou řadu publikací. Jeho zájmy však byly širší. Cizí mu rozhodně nebyly ani regionální dějiny,“ řekl Trapl.
Miloš Kouřil se dožil 80 let. Poslední rozloučení s ním se koná zítra – ve čtvrtek 10. ledna, v kostele svatého Mořice ve 14:30.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.