Projekce Šmejdů zaplnila aulu
Dokument Šmejdi věnující se problematice předváděcích akcí pro seniory přijela včera na univerzitní půdu představit jeho spoluautorka Romana Mazalová, doktorandka olomoucké katedry psychologie, která se specializuje právě na psychologii prodeje a reklamy.
Ačkoliv měl dokument natáčený z velké části skrytou kamerou premiéru na festivalu Jeden svět teprve před měsícem, stihl vyvolat nemalý zájem médií i politiků. Kontroverzní téma výletů s obědem či dárkem zdarma, kdy se snaží manipulativní prodejci donutit bezbranné seniory k nákupu předraženého zboží, si přitom Mazalová a režisérka filmu psycholožka Silvie Dymáková vybraly jen jako zajímavou oblast ke studiu. Nakonec se však natočeného materiálu ujala producentka Hana Třeštíková a film vyrazil do kin.
Nečekaný úspěch
„Vůbec jsme nečekaly, že se kolem Šmejdů rozjede takový kolotoč. Film jsme točily na vlastní náklady s cílem jej pak představit v domovech důchodců,“ uvedla Mazalová. Nakonec byl uveden do kinodistribuce, kde jej vidělo za první měsíc osm tisíc diváků. S komentovanými projekcemi objíždějí autorky nejen domovy důchodců, ale i střední a vysoké školy.
Snímek se stopáží blížící se celovečernímu filmu není sice nijak filmařsky převratný, což je pochopitelné vzhledem k nulové zkušenosti autorek s filmařinou. Přesto doslova ohromil zaplněnou aulu zobrazením drsných a bezohledných prodejců, kteří nutí důchodcům matrace, přímotopy nebo mixéry za ceny v řádech tisíců a desetitisíců korun, a to často za pomoci manipulace, lží, ale i výhrůžek, či dokonce násilí.
„Nikam nejezděte“
„Před zhlédnutím jsem byla poměrně dobře seznámena s právním východiskem takového řešení, naopak jsem nechápala, proč v praxi řešení nefunguje a co vůbec účastníky k mnohdy opakované účasti na akcích podobného charakteru přivádí. Autorce se podle mě povedlo dobře skloubit psychosociologickou a právní stránku věci. Doufám, že to povede k vytvoření efektivnějšího systému sankcí a kontrol takovýchto firem, kterých je u nás přes pět stovek,“ okomentovala projekci studentka prvního ročníku právnické fakulty Ivana Procházková.
Mazalová a Šmejdi přilákali do auly filozofické fakulty na dvě stovky studentů a akademiků. Na projekci, kterou organizovala katedra psychologie, navázala více než hodinová diskuze s Romanou Mazalovou. Publikum se tak dozvědělo, jak se k snímku staví senioři, jak obtížné bylo na předváděcí akce vůbec proniknout či co by měli studenti poradit svým rodičům a prarodičům, aby se nenechali chytit do pavučiny „předváděček“, stejně jako ústřední hrdinové dokumentu. „Rada zní jednoduše – vůbec tam nejezdit. A když ano, tak bez občanky a nikomu nikdy neříct své jméno,“ varovala návštěvníky projekce Mazalová.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.