Práva žen v historickém kontextu podle Jany Burešové

Profesorka Jana Burešová ve své pracovně.
Foto: Milada Hronová
středa 5. prosince 2012, 12:12 - Text: Milada Hronová

Emancipace žen, feminismus, liberalizace, demokratizace či spolupráce mužů a žen. To jsou slova, která včera v přednášce Gender history profesorky Jany Burešové často zněla velkou učebnou filozofické fakulty.  

Historička věnující se dějinám 20. století se prostřednictvím metody gender history zabývala kořeny proměn vztahů mužů a žen ve společnosti. 

„Počátky této metody najdeme v USA a následně v západní Evropě v průběhu sedmdesátých let dvacátého století. Do České republiky se tento pohled na dějiny dostal v první polovině devadesátých let 20. století,“ uvedla Burešová. Tématu se věnuje zhruba patnáct let a byla první, kdo v České republice začal zkoumat období první poloviny 20. století, tedy především první Československou republiku.

Podle Burešové je k dispozici mnoho historických pramenů, které vypovídají o druhotném postavení ženy za mužem. „Mezi konkrétní příklady, které nám dnes připadnou až nereálné, patří ten, kdy se ženy nesměly účastnit žádné společensko-politické činnosti v nějakém spolku politického charakteru. Toto nařízení habsburské monarchie platilo ještě před sto lety,“ řekla Burešová. 

V habsburské monarchii jednal muž za ženu také na úřadech a v Anglii až do roku 1903 platilo, že v případě, že muži žena uteče z domu, může muž využít policejní asistence, aby mu byla přivedena zpět. 

V Československu získaly ženy plná politická práva, tedy právo volit, až v roce 1920. Ve Francii získaly ženy volební právo až roku 1945, ve Švýcarsku dokonce v roce 1971. „Až s dvacátým stoletím velmi pomalu začaly ženy studovat na vysokých školách. Do té doby tam neměly přístup, neboť podle seriózně myšlených tehdejších prohlášení platilo, že žena nemá schopnosti ke studiu, že jí to uškodí na zdraví, že ona sama, rodina a společnost nepotřebuje, aby studovala, natož aby pak v intelektuálské profesi pracovala,“ doplnila Burešová. 

Přednášku organizovalo sdružení Societas cognitorum. Poslední setkání tohoto cyklu se letos uskuteční 11. prosince. Na téma Morava a Nový svět: Juan Aleman a počátky středoevropské přítomnosti v Americe bude hovořit profesor Ivo Barteček.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.