Portugalský velvyslanec se hledal na snímku z Karafiátové revoluce

José Júlio Pereira Gomes na vernisáži výstavy Karafiátová revoluce v ulicích Lisabonu.
Foto: Pavel Konečný
pondělí 22. dubna 2013, 15:40 - Text: Pavel Konečný

„Stáli jsme někde v těchto místech, ale byla tam spousta lidí. Ta ulice navíc pokračuje dál na náměstí Carmo, kde byl prezident Caetano,“ vysvětloval José Júlio Pereira Gomes, když se ve vzpomínkách přenesl na Rua da Trindade. Tehdy jednadvacetiletý student práv a psychologie, dnes portugalský velvyslanec v České republice.

Na univerzitu zavítal Gomes společně s brazilským velvyslancem Georgem Monteiro Pratou v rámci Dnů lusofonní kultury. První jejich kroky mířily k rektorovi Miroslavu Mašláňovi, který jim představil druhou nejstarší českou univerzitu. Odpoledne po zahájení výstavy oba diskutovali se studenty katedry romanistiky.

Tři desítky dokumentárních fotografií na chodbě katedry zapůjčil do Olomouce pražský Instituto Camões. „Připomíná mi to Sametovou revoluci. I když jsou na fotografiích vidět zbraně, byla to revoluce bez jakýchkoliv obětí. Vojáci, kteří ji zahájili, prakticky nevystřelili. Ke zbraním se připínaly karafiáty, takže zbraně to byly mírové,“ vzpomněl velvyslanec na události z dubna roku 1974, které ukončily čtyřicetiletý autoritářský režim.

Dny lusofonní kultury trvají až do čtvrtka 25. dubna přednáškami vyučujících z českých i zahraničních univerzit na vybraná témata z oblasti kultury a reálií portugalsky mluvících zemí či projekcí portugalských filmů. Jejich cílem je obohatit studijní program posluchačů katedry romanistiky.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.