Politologové o rozvoji venkova
V prostorách Vlastivědného muzea dnes začala dvoudenní konference Občanská participace na venkově. Pořádá ji katedra politologie a evropských studií. Do Olomouce přijel i profesor David Adamson z Centre For Regeneration Excellence Wales, který se podobnou problematikou zabývá.
Konferenci předcházelo dotazníkové šetření, jehož cílem bylo zjistit, proč jsou některé obce úspěšnější než jiné, respektive co je podmínkou úspěšné obce. „Polovina dotázaných představitelů obcí se domnívá, že nejdůležitější podmínkou jejich rozvoje je ochota lidí sdružovat se a společně řešit problémy,“ řekl Žurnálu docent Pavel Šaradín.
Na střední Moravě je pět set obcí s velikostí od 200 do tisíce obyvatel. „Náhodným výběrem jsme oslovili třicet procent z nich,“ doplnil Šaradín. Předpokládaných proměnných se pak podle analýzy vyskytla celá řada, od aktivního starosty a občanů až po faktory, jakými jsou infrastruktura, počet obyvatel, vzdálenost od krajského města či skladba obyvatel z hlediska vzdělání a stáří.
Jde o poslední ze tří konferencí, které jsou součástí projektu Olomoucké vysoké školy partnerem moravského venkova. Účastní se jí zhruba padesátka účastníků. „Za podstatné však považuji především to, že se nám během práce na projektu podařilo navázat kontakty a že výsledky dotazníkového šetření se staly základem workshopů na venkově. Studenti dnes píší na určená témata závěrečné práce a zpracovávají podklady, které slouží k rozvoji venkova,“ uzavřel Šaradín.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.