Nederlandisté slaví dvousetleté výročí Nizozemského království čtyřdenní konferencí
Zástupci všech kateder a lektorátů střední Evropy a Balkánu se dnes potkali na konferenci De Erfenis van Karel V. Čtyřdenní konferencí si 120 odborníků připomene dvě stě let Nizozemského království a dvacáté výročí Svazu středoevropských nederlandistů Comenius. Čeká je 90 přednášek, tři vernisáže výstav i křest knihy.
Setkání se účastní odborníci z Česka, Polska, Slovenska, Pobaltí, Rakouska, Maďarska i zástupci z Balkánu. Podle vedoucího katedry nederlandistiky Wilkena Engelbrechta je letošní rok výjimečný především v jubileu dvacetiletí od vzniku Svazu nederlandistů pro střední Evropu. Do Olomouce přijelo nejpočetnější osazenstvo nizozemštinářů v historii. K účasti se přihlásila například polovina největší katedry nizozemštiny střední Evropy z polské Vratislavi, přijela kompletní bratislavská katedra.
„Tématem společného jednání je pět set leté výročí nástupu na trůn císaře Karla V. Právě Karel přišel s myšlenkou, že zemské úseky vytvoří nový kraj, dnes územně totožný s Beneluxem. Karel V. prosazoval, že v tomto kraji nebudou platit ani německé říšské zákony, ani francouzské zákony. Se svými příspěvky k tomuto tématu přijeli do Olomouce zástupci jednadvaceti kateder a lektorátů z devíti zemí,“ uvedl Engelbrecht.
Špičkoví evropští nizozemštináři
S ohledem na příspěvky je konference rozdělena do jazykové a kulturně-literární sekce. Za nejdůležitější katedru regionu z Vratislavi, na níž studuje zhruba tři sta studentů, promluví Stefan Kiedroń. Přednášející se budou v diskusi věnovat i současným tématům. O přistěhovalectví promluví v přednášce Evoluce obrazu střední a východní Evropy v nizozemských kulturních textech Jo Sterckx z Poznaně.
Během několikadenního setkání se bude diskutovat také o odlišné situaci v jednotlivých zemích ve vzdělávání tlumočníků. Některé země jako Belgie mají totiž podle vedoucího katedry Engerlbrechta tyto normy pevně stanovené, jiné, například i Česko při práci tlumočníka tlumočnické vzdělání nevyžaduje. Odborníci v této souvislosti hodlají diskutovat o harmonizaci systému.
Před nederlandisty promluví i Jos Wilmots, který byl jednou se stěžejních osobností při založení olomoucké katedry nederlandistiky.
„Můj doktorand Pim van der Horst bude hovořit o tabuizovaných slovech v parlamentu. Ve své přednášce poukáže na to, jak se lidé v českém parlamentu hrubě vyjadřují, což srovná se situací v Nizozemí. Pim van der Horst sleduje hrubnoucí vyjadřování a chování v celé české společnosti,“ popsal Engelbrecht.
Bohatý program slibuje výstavy i křest knihy
Během čtyřdenního setkání se uskuteční i křest knihy Dějiny nizozemské a vlámské literatury. Na více než 600stránkovém díle pracoval Wilken Engelbrecht se svým týmem dva roky.
Konferenční jednání zpestří i vernisáže tří výstav. V Arcidiecézním muzeu se otevře expozice Barokní knihkupectví světa – Nizozemské tisky 16.–18. století ze sbírek Vědecké knihovny v Olomouci, na katedře nederlandistiky Nizozemská a vlámská literatura v českém překladu a v Moravském zemském muzeu v Brně Nizozemí v řádech a vyznamenáních.
V Olomouci studuje nizozemštinu zhruba stovka studentů. Učí je osm pedagogů. Největší katedra nederlandistiky ve střední Evropě ve Vratislavi má 24 pedagogů. Početně druhá největší je katedra nizozemštiny v Budapešti, třetí ve Vídni. Katedra nederlandistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého je nejvýznamnější v Česku.
Konference nederlandistů se uskutečňuje vždy každý druhý rok v některém z regionů střední Evropy. Letošní ročník, který se koná ve spolupráci s Masarykovou univerzitou v Brně, skončí v sobotu 23. května.
Program ZDE.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.