Nakladatelské kontexty bohemistů - první krok k vlastnímu vydavatelství

Martina Šviráková (vlevo) a Renáta Svobodová před panely s vlastní tvorbou.
Foto: Pavel Konečný
úterý 27. listopadu 2012, 14:32 - Text: Pavel Konečný

Dvě desítky panelů lemují chodbu děkanátu filozofické fakulty. Je z nich zřetelně patrné, že na katedře bohemistiky může vzniknout časopis, kniha i celé vydavatelství.

„Chceme nabízet redakční a nakladatelský servis celé fakultě. Moje vize je taková, že nás budou oslovovat řešitelé projektů s tím, že by chtěli, aby na vydání jejich publikace pracovali studenti. Bude to pro ně výhodnější, určitě se dostaneme pod běžné komerční ceny a něco může být úplně zdarma,“ řekla za katedru Lenka Pořízková. Případný tisk by podle ní už mělo zajistit univerzitní vydavatelství.

Ekonomika i poezie

V ročníku je asi čtyřicet studentů. „S deseti až patnácti se dá kvalitně pracovat, za ty bych už dala ruku do ohně. Jsou to většinou čtvrťáci nebo páťáci,“ dodala Pořízková. Mezi nimi je i Martina Šviráková. Studentka třetího ročníku, která už připravila do tisku ekonomickou publikaci Dynamika projektu a nyní i sbírku básní Marka Adamíka pro zlínské nakladatelství VeRBuM.

„Mým úkolem je připravit celou knížku od začátku do konce. Celou sazbu až po obálku. Grafika je součást editorské výuky. Zajímala mě ale už na střední škole,“ uvedla Martina, která pracuje s profesionálními programy. V nich sází i studentský časopis Helena v krabici. „Kazím si na tom oči,“ řekla žertem. V budoucnu by chtěla ilustrovat dětské knížky.

Osmá Lžička v šuplíku

Mezi tvůrce autorského literárního časopisu Lžička v šuplíku patří i absolventka fakulty Renáta Svobodová. „Jsem autorkou i editorkou a také časopis sázím,“ vyjmenovala Svobodová, která se chystá na doktorské studium. Podílela se na sedmi vydaných číslech, osmé by mělo vyjít před Vánocemi. „Propagujeme nezavedenou literaturu, básníky i prozaiky, případně děláme rozhovory se zavedenými autory,“ představila Lžičku v šuplíku.

Editorské studium na katedře bohemistiky je jiné než studium žurnalistiky. „Ta je zaměřena více mediálně než nakladatelsky. U našich studentů přetrvává důraz na tradiční jazykové a literární disciplíny. Zůstává tam ten bohemistický fundament,“ vysvětlila Pořízková.

Nakladatelské kontexty - výstavní panely obsahující i fotografie vydrží na filozofické fakultě do konce prosince. Studentská redakce Günther by měla od příštího roku nabídnout své služby všem katedrám filozofické fakulty.

 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.