Na Koperníkově letní škole spolupracuje také Univerzita Palackého
V polské Toruni se tento týden koná letní škola Copernicus Graduate School. Pro mladé vědce se zaměřením na výzkum ve společenských vědách ji připravila Fakulta politických věd a mezinárodních studií na Univerzitě Mikuláše Koperníka v Toruni ve spolupráci s maďarskou University of Miskolc, Chemnitz University of Technology (Německo) a Univerzitou Palackého. Pod vedením mezinárodně uznávaných odborníků se budou účastníci v průběhu pěti dnů věnovat problematice modelů evropských občanských společností a formování moderních společností ve střední Evropě.
„Copernicus Graduate School je určena především doktorandům, kteří se v rámci svých doktorandských prací zabývají tématy z oblasti politologie, historie a sociologie. Zúčastní se jí několik studentů naší univerzity a spolu se svými kolegy se zaměří na problémy mezinárodních vztahů v Evropě s důrazem na vztah modernity a tradice,“ upřesnil obsah letní školy vedoucí Katedry historie FF UP profesor Jaroslav Miller, který je jedním ze školitelů a garantů Copernicus Graduate School.
Studenti doktorandských programů budou pracovat v několika pracovních skupinách a své výsledky budou prezentovat a diskutovat na plenárních zasedáních. Pro zdůraznění interdisciplinárního přístupu k jednotlivým tématům byli pozváni renomovaní historici, sociologové, politologové, teologové, filologové a další odborníci z oblasti společenských věd.
„Letní škola je realizována jako jeden z hlavních výstupů projektu Střední Evropa ve 21. století – Politika - společnost – identita, na němž se svými polskými, německými a maďarskými kolegy úzce spolupracuje i katedra historie,“ uvedl profesor Miller. Olomoučtí studenti se již v lednu představili na mezinárodním sympoziu věnovaném interdisciplinárním pohledům na středoevropskou politiku a společnost.
Projekt, který rozvíjí interdisciplinární pohledy na základní oblasti politiky, společnosti a mezinárodních vztahů, by měl vyústit v dlouhodobou spolupráci. Jejím základem by se mělo stát vytvoření mezinárodní sítě mladých vědců zejména ze zemí Visegrádské skupiny. Financuje ho Visegrádský fondu, město Toruń a Německo-polská nadace pro vědu.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.