Motivace pro letní školu – umět lépe česky

Fedora Fouco. Italská studentka češtiny.
Foto: Milada Hronová
čtvrtek 8. srpna 2013, 08:35 - Text: Milada Hronová

Letní škola slovanských studií v pondělí vstoupí do svého závěrečného týdne. Včera se zahraniční studenti věnovali dějinám české Bible, večer se pak dozvěděli něco o českých a moravských lidových tancích. V pátek čeká studenty noční prohlídka Olomouce, v sobotu společně navštíví Punkevní jeskyně a propast Macocha.

„Neumím tancovat, ale ráda poslouchám folklorní hudbu. Večera, během kterého se budeme věnovat folklorním tancům, se určitě zúčastním. Určitě pojedu i na výlet do Punkevní jeskyně,“ řekla italská posluchačka letní školy Fedora Fouco.

Na letní škole je už potřetí, a i když už mluví dobře česky, touží umět mnohem víc. V Olomouci proto hodlá zůstat až do Vánoc. Bydlet bude v Centru Aletti.

„Pocházím z Monte Casina a tři roky žiji v Římě. Bydlím v duchovním a kulturním Centru Velehrad, kde pracuji s českou komunitou. Římské centrum spolupracuje s olomouckým Centrem Aletti. Od této spolupráce pak už byl jen krůček k informaci o letní škole na Univerzitě Palackého,“ vysvětlila své motivy ke studiu Fouco.

Při první příležitosti neváhala a ke studiu češtiny se přihlásila. „Poutní dům Velehrad v Římě navštěvuje spousta Čechů. Abych jim porozuměla, musím umět dobře česky,“ doplnila. 

Čeština je podle Fedory těžká. „Na rozdíl od italštiny má například pády,“ vyzdvihla jedno z mnoha úskalí, s nímž se potýká při výuce téměř každý cizinec. Přiznala, že za tři týdny se naučila další řadu nových slov a zdokonalila se v porozumění. „Stále však dělám mnoho chyb,“ přiznala.

Jejím vzorem je kardinál Špidlík, s nímž se setkala osobně, a Velehrad pak byl také prvním místem, které v Česku poznala. „Už při první návštěvě jsem měla pocit, že jsem doma. Stejné pocity mám i dnes. Miluji české koláče i výborný český chleba a Olomouc jsem si oblíbila. Je to krásné město,“ svěřila se Fouco.

Letní školy slovanských studií se letos účastní 80 studentů z 25 zemí světa. Počet účastníků je srovnatelný s loňskem. I letos jsou mezi nimi studenti bohemistiky či slavistiky, ale i tlumočníci nebo lidé, jejichž předci pocházejí z České republiky. Výuka probíhá ve čtyřech úrovních pokročilosti. Dopoledne absolvují studenti pět vyučovacích hodin včetně konverzací. Jazykový kurz doplňují přednášky o českém jazyce, literatuře, historii a kultuře. Pro zájemce nabízí škola doplňkové kurzy ruského jazyka a polštiny a bohatý doprovodný program. Škola skončí 17. srpna. 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.