Modré stíny vnesly detektivní zápletku do zdí olomoucké univerzity
Vraždu, spád příběhu a napětí, komplikované milostné vztahy, ale i humor vycházející z běžných situací přináší na 440 stranách kniha Modré stíny. Detektivní román napsal pedagog filozofické fakulty Michal Sýkora, významná část příběhu se odehrává přímo v prostorách Univerzity Palackého.
Cílem autora bylo napsat takzvanou univerzitní detektivku. „Je to žánr oblíbený například ve Velké Británii, u nás nemá žádnou tradici. Současně jsem ale chtěl napsat také román, který nebude jen prvoplánově oddechový, nýbrž – jak je to opět ve světě zvykem – využije detektivní zápletku ke komentáři aktuálních společenských témat,“ uvedl Sýkora. Z volby žánru pak vycházela zápletka, v níž se autor snažil o co nejvyšší míru pravděpodobnosti a realističnosti.
Osoby i události jsou v příběhu fiktivní
Modré stíny nedávno vydalo nakladatelství Host. Je Sýkorovým druhým detektivním románem, přičemž už první, Případ pro exorcistu, zaujal nejednoho čtenáře svou propracovaností.
V obou Sýkorových dílech vystupuje policejní komisařka Marie Výrová. Poprvé řešila neobvyklý případ ve Štěpánově. V místním kostele bylo na oltáři nalezeno tělo mrtvé dívky a stopy vedou komisařku do prostředí olomoucké univerzity. V Modrých stínech Výrová řeší vraždu už přímo v univerzitních prostorách. Společně s kolegy Pavlem Edelweissem a Kristýnou Horovou přitom pomalu rozplétá nitky korupčních machinací vrcholného managementu univerzity, které vedou do nejvyšších pater české politiky.
V obou svých knihách Sýkora využil detailních znalostí Olomouce i univerzitního života. „Neznamená to ale, že by mi inspirací byly konkrétní osoby či události. Neustále to musím opakovat, protože na to se čtenáři nejčastěji ptají. Pokud vím, v Olomouci zatím nikdo ani studentky, jak tomu bylo v Případu pro exorcistu, ani univerzitní pedagogy jako v Modrých stínech, nevraždí,“ zdůraznil Sýkora.
Čtenáři, těš se! Dočkáš se detektivky třetí
Michal Sýkora působí na katedře anglistiky a amerikanistiky a katedře divadelních, filmových a mediálních studií. Na Modrých stínech pracoval zhruba dva roky. „Samozřejmě nikoliv soustavně. Primárně jsem se věnoval svým pracovním povinnostem,“ vysvětlil Sýkora. Zpětnou vazbou jsou mu nyní recenze, které dílo vesměs kvitují, a čtenářské ohlasy.
„Řada čtenářů se dnes nezdráhá napsat autorovi e-mail, v němž se podělí o své čtenářské dojmy, popřípadě mu položí nějaké zvídavé otázky. Musím přiznat, že tento druh ohlasu je mi obzvláště milý,“ uzavřel olomoucký prozaik. Nevyloučil možnost, že časem přibude ke dvěma již vydaným románům detektivní dílo třetí.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.