Millerovo smutné vítězství, diskuse skončila politickou agitkou
Diskuse o komunistickém vlivu na krajské školství, rozpoutaná peticí vzešlou z katedry historie, se dnes změnila v politickou agitku KSČM. I když původní záměr vyzněl do ztracena, iniciátor petice a diskusního večera profesor Jaroslav Miller byl spokojen.
Plný sál Václava III. ve Vlastivědném muzeu zahrnoval v publiku všechny věkové kategorie. Večer organizovala Masarykova demokratická akademie, tedy instituce popularizující hodnoty sociální demokracie.
Po dlouhém úvodu, který by vydal na skripta z dějin komunistické strany v českých zemích, a několika písemných otázkách, které byly od tématu, dospěla diskuse ke svému vrcholu. Na jeviště se kromě historika Millera, ředitele archivu Univerzity Palackého Pavla Urbáška a politologa Tomáše Jarmary dostavil i hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD) a krajský zastupitel a poslanec za KSČM Alexander Černý.
Černý: Čas pracuje pro nás
Zatímco Rozbořil se snažil význam petice i stejně zaměřeného shromáždění na náměstí bagatelizovat malým počtem podpisů a zúčastněných, Černý přistoupil k politické agitaci. Jeho poslední věta z pódia zněla: „Čas pracuje pro nás.“ Předtím naznačil, že komunisté a sociální demokraté byli před volbami zajedno v tom, že společná koalice je pro ČSSD poslední šancí.
Petice na katedře historie vznikla jako reakce na ustanovení Zdeňka Švece (nestraníka zvoleného za KSČM) za náměstka hejtmana pro školství. „Existovala nějaká dohoda nebo to byl úmysl, že se v několika regionech školství chopili zástupci KSČM?“ zeptal se Černého z pléna děkan filozofické fakulty Jiří Lach.
„Děkuji za tuto otázku a mikrofon rovnou posunu k panu hejtmanovi. Je to otázka koaliční dohody, nechali jsme vítězi první slovo. Tyto volby jsme ještě nevyhráli,“ odvětil Černý. Hejtman Rozbořil odpověděl Lachovi, že je to pragmatičtější, než si myslí. „Školství před dvěma lety měla ODS, která z koalice odešla, a to místo zůstalo volné. Zůstaly resorty, které měli naši sociální demokraté, kteří pokračovali v započaté práci, a resorty, které měli bývalí koaliční partneři v minulém období,“ vysvětlil Rozbořil. Podle něj komunisté tento post obsadili bez jakýchkoliv postranních úmyslů odborníkem, který pracoval dlouho ve školství.
Petice náměstka rozhodila
Náměstek hejtmana pro školství Zdeněk Švec Millerovi po skončení debaty potvrdil, že petici si nebral osobně. Přiznal ale, že měl sám se sebou problémy a že období petice bylo pro něj psychicky náročné. „Neuvažoval jsem, že ustoupím nátlaku, muselo by mě demokraticky odvolat zastupitelstvo,“ řekl Švec.
Dodal, že respektuje výsledky voleb. „Byl jsem kandidát pro školství. Pracuji v něm od roku 1981, učil jsem na střední průmyslové škole v Mohelnici a od roku 1986 jsem byl zástupcem ředitele,“ řekl Millerovi Švec. Funkci přijal podle svých slov proto, že chce pro školství něco udělat a střední školy zřizuje kraj. „Na studenty nemáme možnost ideologicky působit, kraj jen přerozděluje peníze.“ dodal. Na Millerovu připomínku připustil, že kraj také jmenuje ředitele škol.
Obsazení postu náměstka pro školství je výsledkem koaliční smlouvy. Podle ní mají v 11členné krajské radě komunisti dvě křesla, ČSSD devět. Lidé, kteří petici loni v listopadu po krajských volbách podepsali, požadovali po hejtmanovi revokaci rozhodnutí, aby právě Švec vedl školství. Po jejím předání na úřadě už Miller požadoval alespoň diskusi.
„Jsem spokojen. Jsem rád, že pan hejtman dodržel svoje slovo. Samozřejmě problém, jako takový to neřeší, ale sociální demokracie ukázala vstřícnou tvář,“ zhodnotil dnešní debatu Miller.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.