Letní škola slovanských studií skončila, studenti převzali certifikáty
Certifikáty za absolvování Letní školy slovanských studií dnes v kapli Božího Těla převzalo přes 80 studentů z různých koutů světa, kteří v uplynulých čtyřech týdnech bojovali se záludnostmi češtiny a poznávali místní kulturu i historii. Získané jazykové znalosti prokázali v pátek v závěrečném testu.
Podle ředitele Petra Pořízky byli letošní studenti aktivní nejen během výuky, ale i v doprovodných programech. „Letošní ročník byl poměrně výjimečný tím, že přijela řada účastníků, kteří byli znalostí češtiny již dobře vybaveni. Během letní školy se ale posunuli dále. Byli pilní a oproti loňskému ročníku se ve velké míře účastnili odpoledních přednášek, kulturních akcí i workshopů. Pochvalovali si zejména folklorní večer i divadelní workshop, na němž si připravili divadelní představení,“ zhodnotil Pořízka.
„Zlepšili jsme se“
Již tři roky se český jazyk učí absolventka práv Elisabeth Gigotová z Francie. Před třemi lety díky programu Erasmus pobývala ještě jako studentka v Praze, poté absolvovala letní školu v Brně. V Olomouci byla letos poprvé. „Olomouckou letní školu považuji za mnohem lepší než v Brně. Město se mi moc líbí, lektoři a učitelé jsou sympatičtí. Myslím, že jsem se o dost zlepšila. Mám ráda českou kulturu a díky znalosti češtiny ji mohu více poznávat,“ řekla mladá žena takřka plynulou češtinou.
Mnohem jistější si je v češtině díky letní škole i Fedora Foucová z Itálie. Akce pořádané filozofickou fakultou se zúčastnila již potřetí. V Římě působí v duchovním a kulturním Centru Velehrad, kde je v kontaktu s českými poutníky. „Cítím, že jsem se po měsíčním pobytu v Olomouci posunula dále a v češtině jsme se zlepšila. V naší třídě jsme mluvili pouze česky, i když ne perfektně. To bylo výborné,“ uvedla Foucová, která ve městě hodlá zůstat až do Vánoc.
Česky mluvili studenti z 25 zemí
Na 27. ročník letní školy se přihlásilo 84 studentů z pětadvaceti zemí světa, což je obdobný počet jako loni. Český jazyk se učili studenti bohemistiky či slavistiky, ale přijeli také tlumočníci a lidé, jejichž předci pocházejí z Česka. Někteří účastníci v tuzemsku studují nebo budou studovat, jiní potřebují znát češtinu z profesních důvodů. Jazykový kurz doplnily přednášky o českém jazyce, literatuře, historii a kultuře.
Do tajů češtiny 16 lektorů zasvěcovalo studenty z Ázerbájdžánu, Bosny a Hercegoviny, Dánska, Finska, Francie, Itálie, Japonska, Jižní Koreje, Kamerunu, Malty, Vietnamu, USA a dalších zemí. Většina z nich získala stipendium českého ministerstva školství, samoplátců bylo 29.
Shodně s loňskem nejvíce posluchačů přijelo z Francie. Jedenáctičlennou skupinu Francouzů následovala sedmičlenná sestava studentů z Ázerbájdžánu a Německa. Nejstarší student pocházel z Vietnamu, který se češtinu začal učit ve svých 64 letech. Nejmladším letošním účastníkem byl patnáctiletý student z Jižní Koreje.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.