Konec rozpočtového provizoria pro katedry na filozofické fakultě
Po delší rozpravě dnes akademický senát filozofické fakulty přijal Rozpočet kateder na rok 2014. Fakulta hospodaří se 178 miliony korun, což je ve srovnání s rokem 2013 o čtyři procenta více. Během odpoledne schválil senát i složení nových komisí.
Diskuse o dělení financí uvnitř fakulty bývá každoročně citlivým místem jednání nejvyššího grémia fakulty. I letos vedli senátoři s exekutivou fakulty rozpravu o vhodnosti stávajícího systému dělení financí. Diskutovali o vyjednávání počtu studentů, „studentokreditech“ i céčkových předmětech. Stávající systém podle některých senátorů vede k nepředvídatelnému rozkolísání rozpočtu kateder a z ekonomického hlediska spíš zamezuje než napomáhá ke spolupráci.
Pochyby o metodice
„Přestože stávající metodika má svá slabá místa a neuspokojí všechny, jsem přesvědčen, že přinesla za uplynulá léta stabilitu a motivaci. Motivaci potřebujeme ke konkurenceschopnosti. Pokud bychom chtěli absolutní revizi systému, musíme nejprve najít východiska a alternativu. Tu zatím nemáme,“ uvedl v rozpravě děkan Jiří Lach. Senátu předložil návrh rozpočtu, který kopíruje přijatou metodiku dělení financí na fakultě.
„Alternativu ke stávající metodice nemáme a předložený rozpočet neobsahuje s touto metodikou rozpory,“ uvedl senátor Martin Seitl z katedry psychologie, která se snažila najít v současném systému nejvyváženější proporce mezi výzkumem, výukou a vědou. Nakonec přišla s tím, že disproporčně sníží v prezenčním a kombinovaném studiu počet studentů.
O tom, že zatím neexistuje alternativa ke stávající metodice, hovořil i senátor Tomáš Lebeda z katedry politologie a evropských studií. Nejen podle něj by bylo vhodné, aby akademický senát zřídil poradní komisi pro rozpočtová pravidla, která by identifikovala slabá místa stávající metodiky a v dostatečném časovém předstihu přišla s novými návrhy rozpočtových pravidel.
„Systém studentokreditů měl pomoci dělení financí uvnitř fakulty, která má řadu dvouoborů a kde je tudíž pouhé dělení financí na hlavu studenta komplikované. Pokud tomu tak není, musíme hledat, kde je něco špatně,“ dodala Ludmila Veselovská z katedry anglistiky a amerikanistiky.
Propad vyřeší úspory
Děkan Lach senátory ubezpečil, že se žádná z kateder fakulty nemusí bát ohrožení akreditačních kritérií. Katedry slavistiky, aplikované ekonomie, germanistiky, divadelních, filmových a mediálních studií, žurnalistiky, klasické filologie nebo romanistiky, které jsou ve srovnání s loňským rokem v mírném propadu, dosáhnou potřebného limitu díky svým úsporám.
„Situace není v žádném případě dramatická,“ ubezpečila tajemnice fakulty Jiřina Menšíková. Podle ní je ve zdrojích 11 – Příspěvek na studenty a 30 – Rozvoj vědecké činnosti o čtyři procenta více financí než vloni.
Senát dnes také personálně obsadil své komise:
Ekonomická komise
Předseda: Jan Stejskal, katedra historie; členové: Zdeněk Pechal, katedra slavistiky a katedra anglistiky a amerikanistiky; Marek Lapčík, katedra žurnalistiky; Martin Seitl, katedra psychologie; Viktor Tichák, student katedry bohemistiky a katedry germanistiky.
Pedagogická komise
Předseda: Ludmila Veselovská, katedra anglistiky a amerikanistiky; členové: Naděžda Špatenková, katedra sociologie, andragogiky a kulturní antropologie, Radim Zámec, katedra romanistiky; Monika Pitnerová, studentka katedry anglistiky a amerikanistiky a katedry bohemistiky; Petr Cieslar, student katedry aplikované ekonomie a katedry klasické filologie.
Komise pro komunikaci s veřejností
Předseda: Vojtěch Duda, katedra anglistiky a amerikanistiky; členové: Andrea Ryšavá, katedra anglistiky a amerikanistiky; Eva Katolická, katedra bohemistiky a katedry historie; Filip Harviš, katedra historie.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.