Kdo chce umět česky, míří do Olomouce. Na Letní školu slovanských studií se sjíždějí studenti z celého světa
Stovku zahraničních zájemců o studium českého jazyka dnes přivítá Letní škola slovanských studií (LŠSS), kterou už potřicáté pořádá filozofická fakulta. V průběhu čtyř týdnů se budou v Olomouci učit česky začátečníci i pokročilí z 27 zemí světa. Kromě jazykových kurzů, přednášek a seminářů je pro ně tradičně připraven také pestrý doprovodný program.
Studenty čeká pět vyučovacích hodin denně včetně konverzací a cíleného jazykového tréninku. Doplní je přednášky o českém jazyce, literatuře, historii a kultuře, vedené v češtině, angličtině nebo bilingvně. „Připraven je i oblíbený fonetický seminář korektivní výslovnosti, který je letos rozšířen na celý měsíc. Nově studentům nabídneme také překladatelský, konverzační a gramatický workshop,“ uvedl ředitel LŠSS Petr Pořízka. Zájemci mohou navštěvovat také doplňkové kurzy ruského a polského jazyka. Celkem se jim bude věnovat více než dvacet lektorů.
Letošní program přilákal do Olomouce studenty z evropských zemí, Japonska, Číny, Jižní Koreje, USA nebo Tuniska. Nejvíce jich přicestuje z Německa, Tchaj-wanu a Španělska. Nejstarším účastníkem je dvaasedmdesátiletý Američan, jako nejmladší se na letní školu přihlásila devatenáctiletá studentka z Ázerbájdžánu. „Účastníci jsou často studenty bohemistiky či slavistiky, tlumočníci a lidé, kteří u nás studují nebo se studovat chystají. Přijíždějí i ti, kteří v České republice pracují a potřebují znát češtinu z profesních důvodů, nebo lidé, jejichž předci pocházejí z České republiky,“ přiblížila tajemnice školy Lenka Horutová
Studenti, kteří úspěšně projdou závěrečnými testy, získají osvědčení s dosaženou jazykovou úrovní o absolvování kurzu celoživotního vzdělávání na Univerzitě Palackého, který odpovídá jednomu akademickému semestru výuky češtiny. Ti, kteří u závěrečných zkoušek neuspějí nebo neabsolvují kurz celý, obdrží potvrzení o absolvování LŠSS.
Ve srovnání s podobnými letními školami na jiných českých univerzitách oceňují studenti podle Petra Pořízky zejména klidné a příjemné prostředí historické Olomouce, individuální přístup učitelů, vstřícnost celého organizačního štábu, stejně jako přístup do univerzitní knihovny. K inspirativní atmosféře přispívají i bohaté doprovodné aktivity. „Několikrát týdně pořádáme videoprojekce českých filmů s anglickými titulky a s komentáři o jejich vzniku, tvůrcích a hercích. Každoročně rovněž pořádáme týdenní divadelní workshop za účasti herců Moravského divadla se závěrečným představením a folklórní večer s cimbálovou muzikou, jemuž předchází nácvik polky a dalších tanců i lidových písní,“ doplnil ředitel. Víkendový program studentům nabídne výlety do Moravského krasu, okolí Máchova jezera, výstup na Ještěd i návštěvu Liberce a Luhačovic.
Třicátý ročník Letní školy slovanských studií proběhne v Olomouci od 22. července do 21. srpna v Uměleckém centru Univerzity Palackého. Slavnostní zahájení je připraveno na nedělní podvečer 24. července od 19.00 hodin v prostorách atria.
Další informace najdete také na stránkách LŠSS.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.