Katedra historie sepsala petici proti komunistickému vlivu na školství
Stovku podpisů má po včerejšku na kontě petice iniciovaná vedoucím katedry historie Jaroslavem Millerem. Podepsaní žádají po novém hejtmanovi Olomouckého kraje revokaci rozhodnutí, kterým se školství dostalo do sféry vlivu náměstka Zdeňka Švece, který byl zvolen za KSČM.
„Vedení katedry historie se rozhodlo zorganizovat občanskou petici proti této skutečnosti, která má nebezpečný potenciál,“ uvedl na webových stránkách katedry Miller. Petiční arch je u sekretářky katedry, na chodbě nebo jej vyučující přinesou do hodin.
Jde o výklad dějin
Petici podepisují studenti i pedagogové. „Vyučuji didaktiku dějepisu a nerada bych se dočkala situace, kdy by vliv na výklad dějin dvacátého století měli lidé, kteří jsou členy nebo sympatizují s KSČM. Proto petici podporuji,“ uvedla Radmila Pavlíčková.
Ani Josef Línek z katedry bohemistiky, jeden z členů stávkového výboru z listopadu 1989, není se situací spokojen. „Pokud existuje zákon o zákazu totalitních ideologií, připadne mi nemístné, aby lidé, kteří se k nim otevřeně hlásí, rozhodovali o věcech, které mají konkrétní dopad na školství. Zejména na řízení středních škol a výklad učiva. Určitě to hrozí, aniž by o tom třeba rodiče věděli,“ řekl Línek.
Text petice:
Vážený pane hejtmane,
vyslovujeme krajní znepokojení nad smutnou skutečností, že strana KSČM bude v následujícím volebním období moci uplatňovat ideologický vliv v oblasti regionálního školství v Olomouckém kraji. Jsme zděšeni tímto krokem, který škodí kraji i České republice a ve svém důsledku – bohužel již podruhé v novodobých dějinách této země – podrývá legitimitu samotné České sociální demokracie. Jako občané, jako univerzitní pedagogové i jako rodiče vyslovujeme s tímto počinem, který si vysvětlujeme možnou ztrátou historické paměti či nedostatečným vzděláním, rezolutní nesouhlas a žádáme vás o jeho revokaci.
„Místo náměstka pro školství nominované komunistickou stranou má v sobě negativní symbolickou hodnotu. Strana, která tady čtyřicet let byla zodpovědná za devastaci, nemůže obsadit post, který je ideologicky nejzranitelnější. To je protimluv,“ prohlásil šéf katedry historie. Nedovede si ani představit, jak se tedy bude vyučovat o komunistické totalitě.
„Je to i známka politického amatérismu. Kdyby se hejtman podíval, co se děje ve Zlíně nebo v Jihočeském kraji, tak nemůže udělat stejnou botu,“ dodal Miller.
Má strach velké oči?
Obsazení postu náměstka pro školství je výsledkem koaliční smlouvy. Podle ní mají v 11členné krajské radě komunisti dvě křesla, ČSSD devět. Nový hejtman, sociální demokrat Jiří Rozbořil pro webový portál iDnes uvedl, že má od KSČM záruky, že k žádným ideologickým excesům nedojde.
Podobně na problém nahlíží i studentka historie a archeologie Sylva Bambasová. „Možná je ta petice předčasná. Třeba to vůbec není nutné. Každopádně u historiků je vidět, že mají strach, aby se neopakovalo to, co tu bylo,“ prohlásila Bambasová. Podle ní ukáže teprve čas.
Millerovi přitom již nyní chodí desítky mailů a dotazů. Petici chtějí podepsat i lidé z mimouniverzitního prostředí či dokonce ze Španělska. Petiční archy jsou k dispozici do konce listopadu. „Myslím, že petice bude mít několik stovek podpisů. Jde o to ukázat soudruhům, že společnost ještě není úplně apatická,“ řekl Miller. Nejpozději 3. prosince chce s podpisy vyrazit do sídla kraje za hejtmanem.
Komentáře
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.