Katedra aplikované lingvistiky se stala Národním testovacím centrem jazyků

Ilustrační foto: SXC
sobota 5. ledna 2013, 07:30 - Text: Milada Hronová

Status Národního testovacího centra pro mezinárodní jazykové zkoušky ECL (European Consortium for the Certificate of Attainment in Modern Languages) získala loni Univerzita Palackého. Stala se tak místem, kde je možné složit zkoušky potřebné k získání mezinárodního certifikátu. Z angličtiny a němčiny proběhnou zřejmě už v dubnu. 

Jazyková zkouška ECL – Mezinárodní certifikát jazyků Evropské unie a kandidátských zemí – je jednotným systémem jazykových zkoušek, který zájemcům umožňuje absolvovat mezinárodně srovnatelné zkoušky z jednotlivých jazyků. Je realizována ve čtyřech úrovních Společného evropského referenčního rámce pro jazyky: A2, B1, B2 a C1.  Zkouška se zaměřuje na čtyři základní jazykové dovednosti: poslech textu s porozuměním, písemný projev, čtení textu s porozuměním a ústní projev. 

První zkoušky letos v dubnu

„Nejbližší možný termín pro složení zkoušek ECL v angličtině a němčině bude v dubnu, respektive červnu,“ uvedl Jiří Nový, vedoucí katedry aplikované lingvistiky. Ta se zároveň stala Národním testovacím centrem. „Nabídka zkoušek z dalších jazyků by měla následovat. Je pro nás důležitá ruština a polština, ale uvažujeme i o dalších možnostech, například zkoušce ze španělštiny a italštiny,“ dodal Nový.

Národní testovací centrum ECL je odpovědným za organizaci a aktivity Regionálních testovacích center ECL v České republice. Je zástupcem Konsorcia v maďarské Pécsi, které vyhlašuje centrálně termíny zkoušek. Malé jazyky, za něž je považována například čeština, se zkouší vždy dvakrát ročně. Nabídka zkoušek z velkých jazyků, například angličtiny, pak bývá stanovena v pěti termínech, a to v různých úrovních podle Evropského referenčního rámce. 

Pobyt pro cizince - až po zkoušce z češtiny

„Našim společným cílem je etablovat zkoušku ECL v rámci republiky. V jiných členských státech je totiž naprosto běžné, že je tato zkouška akreditována tamním ministerstvem školství. O totéž se chceme pokusit také v České republice. Loni v listopadu jsme podali žádost o zařazení zkoušek ECL na seznam standardizovaných jazykových zkoušek ministerstva školství. Nyní by zkoušky ECL měly být hodnoceny nezávislými odborníky,“ vysvětlil Nový.

Podle šéfa katedry si ministerstvo vyžádalo také seznam institucí, které tyto zkoušky uznávají jako vstupní doklad pro studium v zahraničí a doklad o počtu složených zkoušek v Česku. „Zkouška z češtiny by se do budoucna mohla stát také jedním z kritérií při udělování trvalého pobytu cizincům,“ doplnil Nový.   

Na Univerzitě Palackého byly doposud organizovány ECL zkoušky pouze z češtiny. Zajišťuje je Letní škola slovanských studií při filozofické fakultě. Olomoučtí bohemisté jsou navíc i autory testů. Podle jejich materiálů se z češtiny zkouší v celé Evropské unii.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.