Grygar: Vzdělaný člověk se vyznačuje pokorou, neboť ví, že neví nic

Josef Jařab a jeho host Jiří Grygar.
Foto: Pavel Konečný
středa 27. února 2013, 19:35 - Text: Milada Hronová

Vzdělání a roli univerzit se v aule filozofické fakulty věnoval renomovaný český astrofyzik a astronom Jiří Grygar. V cyklu přednášek Náš absolvent – homo eruditus? Na pozvání emeritního rektora Josefa Jařaba ve shodném tématu navázal na své předřečníky ze zimního semestru Miroslava Petříčka či Jana Sokola. Problém současného vysokého školství spatřuje Grygar především v nárůstu počtu veřejných i soukromých vysokých škol a paralelním poklesu jejich kvality. 

Současná potíž je podle renomovaného astronoma v tom, že po roce 1990 neúměrně narostl počet vysokých škol, z nichž mnohým jde pouze o to, aby vychovaly specialistu. „Zapomíná se na to, že je potřeba investovat peníze i do oborů, z nichž nepřichází užitek do dvou let,“ uvedl Grygar.

Sám se od roku 2009 zabývá orální historií, aby zachytil vzpomínky kolegů z Učené společnosti. Uvědomil si, že se nachází mezi lidmi, kteří ve svém životě prožili velké zvraty. „V tuto chvíli mám natočeno dvanáct rozhovorů a zjišťuji, že bez ohledu na to, zda jsou to humanitní vědci nebo přírodovědci, matematici, v jednom směru jsou naprosto totožní – na cestě životem se potkali s překážkami, které by menší osobnosti asi zlomily,“ uvedl zhruba pro třicet naslouchajících Grygar.

Všichni se zákonitě museli dostat do sporu s jakoukoliv totalitou. A i když měla nad nimi zdánlivě velkou moc, vyhráli oni nad ní. Bádají dodnes a v tomto směru i vychovávají své studenty. „Jsou to lidé, kteří se vyznačují pokorou, neboť vědí, že nic nevědí,“ řekl Grygar. Tak by podle něj měla učenost 21. století vypadat.

Přednášky z cyklu Náš absolvent – homo eruditus? volně navazují na Rozmluvy Josefa Jařaba z let devadesátých. Při příležitosti 440. výročí založení univerzity je pořádá Societas cognitorum, sdružení profesorů filozofické fakulty, ve spolupráci s projektem Univerzita Palackého – Centrum vědy pro všechny. 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.