Fascinace Římským impériem podle Marie Wykeové

George Bush jako římský císař.
Repro:Žurnál UP
úterý 4. listopadu 2014, 11:05 - Text: Milada Hronová

Maria Wykeová, klasická filoložka a specialistka na starověkou latinskou kulturu z londýnské University College, se od zítřka stane hlavní postavou přednáškového pásma věnovaného filmové fascinaci starověkým Římem. Současně se bude zabývat analogií mezi postavou Julia Caesara a jeho novodobým protějškem bývalým americkým prezidentem Georgem W. Bushem.

„Přednáškové pásmo je součástí projektu Re-prezentace minulosti. Obohatí ho unikátní projekce němých filmů zobrazujících život starého Říma. Uskuteční se v barokní Kapli Božího Těla za zvuku piana v podání Jana Černíčka,“ uvedl za organizátory Matěj Dostálek z filozofické fakulty.

Profesorka Wykeová se bude ve středu 5. listopadu v Konviktu věnovat vazbě mezi Caesarem, coby prvním císařem, a americkými prezidenty a tomu jak tato vazba potvrzuje, či častěji podrývá současný americký imperialismus. Ve své přednášce Julius Caesar a američtí prezidenti bude hovořit o tom, jak se političtí komentátoři ve své kritice americké domácí i zahraniční politiky často odvolávají na starověký Řím a Caesara jako varování před následky válek a imperialistických tendencí.

Během čtvrtečního filmového pásma se veřejnost setká s řadou němých filmů zobrazující život starého Říma. Nebude mezi nimi chybět i Julius Caesar, Poslední dny Pompejí, Únos Sabinek či Římské orgie a Agrippina.

V pátečním setkání pak bude Wykeová hovořit o fascinaci holywoodské kinematografie starověkem a starověkým Římem obzvlášť. Na přetřes přijde snímek Nero, který podle filoložky Wykeové vyvolává řadu otázek – proč se moderní medium okamžitě zamilovalo do dávné historie či jak starověký Řím pomohl filmu?

Maria Wykeová se své odborné dráze se věnuje římské milostné poezii, genderu a sexualitě ve starověku, recepci Julia Caesara v západní kultuře a obrazu starověkého Říma ve filmu. V její poslední publikací Twelve Voices from Greece and Rome: Ancient Ideas for Modern Times (2014) se společně s Christopherem Pellingem zamýšlí nad relevancí klasické literatury v současném světě.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.