Druhé škrtnutí naplnila díla čtyř prozaiků a osmi básníků
Literárně činní studenti univerzity vydali sborník Druhé škrtnutí. Prezentovali jej na hodonínském festivalu SoulFly, nyní připravují autorská čtení v kavárně Mezi Světy.
Próza i poezie dvanácti mladých autorů, obsažená v Druhém škrtnutí, navazuje na jeho stejnojmenný první díl. Čítá 56 stran a doprovází jej několik ilustrací. Sborník vydalo díky podpoře filozofické fakulty nakladatelství Zápalka.
„Ve sborníku publikovalo svá díla dvanáct autorů, z toho jsou čtyři prozaici a osm básníků. Základ tvoří autoři, kteří publikovali již v Prvním škrtnutí. K nim se přidali také autoři mimo Univerzitu Palackého,“ uvedla šéfredaktorka nakladatelství Zápalka Pavlína Illíková. Potvrdila, že v Druhém škrtnutí se studenti snažili otevřít co nejširšímu okruhu potenciálních autorů. Proto oslovili i literáty mimo univerzitu. „Odezvou jsme byli příjemně překvapeni, skutečně jsme měli z čeho vybírat,“ doplnila Illíková.
Druhé škrtnutí nemá jednotící téma. „Snažili jsme se z došlých textů vybrat ty nejlepší bez ohledu na téma. Oproti Prvnímu škrtnutí mu chybí i experimentálnější formy, například rozhlasové drama či haiku. Naopak se v něm objevuje tradiční sonet,“ vypočetla Illíková. Sonety, ale i další texty bude možné slyšet například 25. června v kavárně Mezi Světy při autorském čtení.
První škrtnutí vyšlo loni v dubnu v nákladu 130 výtisků. Veškeré typografické, sazečské, tiskařské a vazačské práce si obstarali redaktoři Zápalky s velkým přispěním přátel sami. Už nyní mají studenti v hlavě další sborník, který vyjde asi na jaře příštího roku a redakce plánuje další rozšíření autorské základny.
Aneta Damborská studuje bohemistiku. Ráda objevuje zapomenutá jména české literatury, snaží se neutopit se v té současné a pomáhat novým literárním talentům. Chvíle nad dobrou knihou prokládá amatérským etnologickým bádáním o svém rodném kraji a debatami nad současným kulturním děním.
Barbora Malíčková je věčná studentka, momentálně se věnující bohemistice. V rozbouřených vodách života hledá ostrůvky klidu v náručí literatury, filmu a hudby. Nelze říci, že by se věnovala nějakým konkrétním žánrům, protože nikdy neví, co ji zrovna osloví. Lze však říci, že je přitahována k fantasy, filmovému dramatu a rocku.
Jiří V. Matýsek je studentem prvního ročníku navazujícího magisterského studia České filologie ve spojení s Filmovou vědou. Současně je zaměstnán jako dramaturg společnosti Pastiche Filmz. Pravidelně přispívá do internetového filmového časopisu 25fps.cz a občas filmového magazínu Fantom. Kromě cinefilně neomezeného zájmu o film se zabývá literaturou a hudbou, oběma jmenovanými na teoretické i praktické (byť amatérské) úrovni.
Ondřej Pešák, student Žurnalistiky a Filmové vědy, se v redakci specializuje především na prózu, jejíž tvorbou se také velmi intenzivně zabývá. Nedávno dokončil svůj první román, který v současnosti nabízí nakladatelům. Ve volném čase se věnuje také šachu, různým hospodským sportům a výtvarné tvorbě.
Petr Sliž, student Žurnalistiky, tráví volný čas přemýšlením o způsobu pohledu na svět a společnost a následně myšlenky přenáší za pomocí husího brku na papír do veršů. Mimo tyto chvíle si rád poslechne kvalitní muziku takřka libovolného žánru a nepohrdne ani řemeslně dobře zvládnutým filmem. Kultura, téměř v jakékoliv podobě, jej určitě neurazí.
Pavlína Illíková studuje čtvrtým rokem bohemistiku a film. Tímto směrem se kdysi vydala proto, aby se i v budoucnu mohla věnovat tomu, co ji baví a zajímá. Mimo zkoumání spletitého bludiště literární a filmové klasiky se velmi ráda courá po žánrových okrajích a objevuje zapadlá díla (fantasy, detektivka, budovatelský román), které se pak snaží popularizovat a o kterých vždy ráda podiskutuje.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.