Čínská velvyslankyně ladila s rektorem otevření pobočky Konfuciovy akademie v Praze
Rektor Jaroslav Miller přijal čínskou velvyslankyni Keqing Maovou. Tématem setkání bylo otevření pobočky Konfuciovy akademie Univerzity Palackého v Praze a spolupráce s čínskými vysokými školami.
„Po univerzitní misi do Číny, která se uskutečnila zhruba před půl rokem, jsem s velvyslankyní hovořil o možnostech těsnější spolupráce olomoucké univerzity s řadou čínských vysokých škol. Věnovali jsme se především přípravě slavnostního otevření pobočky Konfuciovy akademie v Praze,“ řekl k setkání rektor.
Pražská pobočka Konfuciovy akademie sídlí v prostorách Diplomatické akademie na Karlově náměstí a už v listopadu ji navštěvuje 30 posluchačů. Slavnostní otevření se uskuteční 19. listopadu. Kurzy v několika jazykových úrovních se v Praze začnou učit od února.
Podle prorektorky Ivany Oborné je dvoudenní návštěva velvyslankyně v Olomouci významná i z ekonomického hlediska. „Prostřednictvím Konfuciovy akademie budeme schopni v budoucnu nabídnout experty na čínštinu a kulturu firmám a velkým podnikům,“ uvedla Oborná.
Internacionalizace a orientace na asijské země je jednou z priorit nového vedení univerzity. Katedra asijských studií a Konfuciova akademie v ní hrají klíčovou roli.
Velvyslankyně Keqing Maová odpoledne představila svou zemi v zaplněné Kapli Božího Těla studentům a akademikům. „Letos slavíme šedesát pět let založení Čínské lidové republiky a stejně dlouho trvají i naše diplomatické vztahy. Jejich vyvrcholením byla návštěva prezidenta Miloše Zemana,“ podotkla Maová.
Konfuciova akademie vznikla na Univerzitě Palackého v roce 2007. Je jedinou v Česku. Jejím úkolem je šířit čínskou kulturu a výuka čínštiny. Pořádá i mezinárodní certifikované zkoušky z čínského jazyka. Ročně má přibližně 300 studentů.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.