Češtinu oprašovala textilní inženýrka, nově se ji učila budoucí kavárnice
Různé důvody přivedly účastníky z celého světa na Letní školu slovanských studií na filozofické fakultě. Například pro ženu z Vietnamu to byl po desetiletích návrat do země jejích studentských let, pro mladou Italku možná start nové životní etapy. Na tom, že čeština je těžký jazyk, se shodnou téměř všichni. S jejími záludnostmi ale bojovali statečně už od poloviny července.
Přesně po 40 letech do českého prostředí zavítala čtyřiašedesátiletá textilní inženýrka Châm Nguyenová z Hanoje, která vysokou školu absolvovala v roce 1974 v Liberci.
„Po studiu jsem se vrátila do Vietnamu a od té doby nemám moc příležitostí mluvit česky, takže jsem hodně zapomněla. Jsem ale členka svazu česko-vietnamského přátelství, a proto jsem si chtěla na letní škole zopakovat češtinu, abych mohla mluvit s českými přáteli ve Vietnamu. Každoročně se scházíme na Nový rok a o vánočních svátcích,“ uvedla Vietnamka, která Českou republiku označuje za svoji druhou vlast.
Zemí svých vysokoškolských studií našla značně proměněnou. „Změnilo se toho hodně, ale čeští lidé jsou stále příjemní a přátelští. Jsem moc ráda, že tu mohu být,“ tvrdí žena. Zalíbila se jí i Olomouc, kterou navštívila poprvé a setkala se s místními Vietnamci. Zdejší vietnamské restaurace ale příliš nevyužila, protože přednost dává české kuchyni. „Česká jídla mi opravdu chutnají. Mám ráda brambory, knedlíky se zelím a vepřovým masem. Velmi dobré je i pivo, ale nemůžu ho pít moc,“ prozradila Nguyenová.
Pro jednadvacetiletou Římanku Francescu Mendoliovou je velkou motivací k ovládnutí češtiny její český přítel. V Olomouci žije zhruba tři měsíce a dokonce by si zde ráda otevřela italskou kavárnu. Letní škola slovanských studií je tak pro ni dobrý pomocník na cestě k naplnění obou přání.
„Získávám zde základy znalostí, na nichž pak budu moci stavět. Jazyky mě baví, takže učení je pro mě o to snazší. Líbí se mi organizace letní školy i město. Mám ráda hlavně zdejší parky a náměstí,“ uvedla dívka, která v Římě začala studovat angličtinu a němčinu. Ve studiu hodlá pokračovat dálkově, věří, že půjde skloubit i s provozováním kavárny.
Letní škola slovanských studií je určena studentům, vysokoškolským učitelům, lektorům, překladatelům, obchodníkům i milovníkům české kultury. Někteří češtinu uplatní ve svém povolání, pro jiné zůstane koníčkem. Letní škola je také šancí navázat nová přátelství s lidmi z různých koutů světa, letos přijeli účastníci například z Polska, Španělska, Francie, USA, Indie, Číny, Japonska a řady dalších zemí. Kromě výuky pro ně organizátoři připravili doprovodný program s workshopy, filmovými projekcemi i výlety.
Osmadvacátý ročník Letní školy slovanských studií se uzavírá v sobotu 16. srpna.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.