Česká komora architektů vzdala poctu Rostislavu Šváchovi

Rostislav Švácha.
Poslední dobou jej proslavily i aktivity ve vztahu k současné zástavbě a urbanismu - ke stavbě třetího mrakodrapu v Olomouci nebo k plánované rekonstrukci nádraží v Havířově.
Foto: Zdeněk Sodoma
pondělí 8. prosince 2014, 07:53 - Text: Milada Hronová

Rostislav Švácha z katedry dějin umění obdržel minulý týden Poctu České komory architektů za rok 2013. Ocenění uděluje komora každoročně mimořádným osobnostem.

„Rád bych se na udělení Pocty díval jako na projev uznání všem, kdo se snaží o architektuře dobře psát.  Architektura pro svůj zdravý rozvoj potřebuje, aby se o ní mluvilo a debatovalo pokud možno na vysoké úrovni, a k této debatě jistě přispívají dobré teoretické a kritické texty.  Těší mne, že k dobrým kritikům a historikům novodobé architektury už patří hodně mých žáků z olomoucké univerzity,“ uvedl pro Žurnál profesor Švácha. 

Rostislav Švácha (*1952)

Historik umění a architektury, vysokoškolský pedagog katedry teorie a dějin umění AVU a katedry dějin umění UP. Ve svých pracích se zaměřuje na architekturu 17. až 21. století. 

S oceněním je spojena i odměna 50 tisíc korun na vydání knihy či studijní pobyt, který má vědeckou činnost oceněného podpořit. Šváchu odměna doslova zaskočila. Velkou část z ní hodlá investovat do svých uměleckohistorických výzkumů.

Švácha v Olomouci vychoval celou generaci historiků umění se zájmem o moderní architekturu. Svými inspirativními podněty ovlivnil i tvůrčí architekty. Podle poroty je respektovaným českým historikem moderní architektury a publicistou, který významně přispívá k šíření dobrého jména české architektury ve světě, což platí pro jeho výklad meziválečné architektury i reflexi současné tvorby.

„Ve Šváchových analýzách architektury se totiž vždy výrazně uplatňuje pronikavá interpretace díla v širších kulturně-sociálních souvislostech i jeho jasný názor na poslání architektury,“ uvádí ve zdůvodnění volby odborná porota ocenění.

V současné době se profesor Švácha podílí s mnoha dalšími autory na pokusu vydat neobvykle pojaté, jednosvazkové dějiny umění v českých zemích. Je též i členem týmu pro historicky pojatý výzkum panelových sídlišť. Příští rok jej čeká několik přednášek na zahraničních univerzitách, které začíná připravovat. Jednu z nich chce věnovat i olomouckému rodáku, básníku a architektovi Vítu Obrtelovi.

Na podzim obdržel Švácha i Cenu ministerstva kultury v oblasti architektury pro rok 2013 za přínos k poznání a popularizaci moderní a současné architektury a za intenzivní obranu kulturního dědictví.  Byl jedním z představitelů iniciativy Občané proti Šantovka Tower, výškové stavbě v ochranném pásmu olomoucké památkové rezervace.

Podle statutu je Pocta České komory architektů oceněním, které může být udělováno každoročně osobnostem v oboru, jež se svou prací a morálním kreditem významně zapsaly do moderní historie české architektury. Každoročně je od roku 2000 slavnostně předávána předsedou České komory architektů.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.