Archeolog Droberjar hledá na Malé Hané hrob náčelníka

Severně od Jevíčka 1800 let po Římanech.
Foto: archiv ED
úterý 22. října 2013, 07:41 - Text: Martin Višňa

Nejnovější archeologické nálezy ukazují, že nevelké malohanácké Jevíčko mohlo hrát v minulosti významnou ekonomickou a společenskou roli. Již čtyři léta se na zdejší vykopávky vrací tým docenta Eduarda Droberjara z katedry historie filozofické fakulty.

„Letošní terénní výzkum byl výjimečný. Odkryli jsme základy dvou nadzemních domů ze čtvrtého století. Zachovalé architektonické prvky v podobě mohutných sloupových jam uprostřed a zdvojených na okrajích naznačují silný římsko‑provinciální vliv. Domnívám se, že jsme nalezli jižní část nějakého dvorce,“ komentoval překvapující nález Droberjar. 

Oblast podle něj mohla mít strategické společensko‑ekonomické postavení pro polabské Germány v průběhu doby římské. Již v 70. letech minulého století byly totiž nedaleko objeveny železářské pece ze stejné doby. „Zda tato lokalita mohla region kontrolovat, zda tu žila nějaká elita, ukáže až další výzkum. Zatím to ale vypadá na luxusní prostředí,“ dodal archeolog.

Na počátku byl detektor

Výzkum v lokalitě Pod příčnou cestou, která se rozkládá severně od města, vede Eduard Droberjar již čtvrtým rokem. Podnět k němu dal nález bronzového slitku z doby římské jeho kolegy Davida Vícha z muzea ve Vysokém Mýtu. Jak nálezy přibývaly, ukázalo se, že jde o germánské žárové pohřebiště z 2. století. „Kromě něj jsme ale objevili i o dvě století mladší sídliště, přičemž obě tyto komponenty odkazují na římskou říši i na kontakty s východními Germány, kteří obývali území dnešního Polska,“ vysvětlil Droberjar, čím je lokalita zajímavá.

Za čtyři léta archeologové u Jevíčka odkryli 22 hrobů, z nichž některé po vyjmutí putovaly na CT na olomoucké radiologické klinice. Tam byl prozkoumán a zdokumentován jejich obsah, následně zamířily do antropologické laboratoře. Mezi nalezenými předměty jsou fragmenty římských nádob, hřebínky, šperky, spony, hroty kopí a oštěpů, ale také římská bronzová štítová puklice. Letos přibyly i první mince, mimo jiné římský sestercius s portrétem císaře Marka Aurelia.

Hledá se náčelník

Archeologický výzkum u Jevíčka, který podporuje i vedení města, bude pokračovat také v následujících letech. Příští rok by zde měli mít praxi studenti olomoucké archeologie, ve výzkumném týmu spolu se studenty z Hradce Králové. „Můj sen je najít tam aspoň jeden kostrový hrob náčelníka nebo nějakého člena elity. Mohl by tam někde být,“ nastínil Droberjar.

Olomoucký archeolog společně s kolegy z brněnského Archeologického ústavu Akademie věd ČR a s antropology z Masarykovy univerzity dokonce vytvořili pětiletý interdisciplinární projekt excelence zaměřený na komplexní poznání dějin Malé Hané a usilují s ním o podporu Grantové agentury ČR.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.