14 dnů v Pekingu: laciné nákupy i ztráta iluzí
Díky stipendiu olomoucké Konfuciovy akademie se dvacet českých vysokoškoláků účastnilo Letního kempu v Pekingu. Polovina z těch, kteří využili možnost prohloubit své jazykové a kulturní znalosti přímo v hlavním městě Číny, jsou studenti Katedry asijských studií Filozofické fakulty Univerzity Palackého.
„Byl to pro mne skvělý zážitek a splnil všechna má očekávání. Přestože byl kemp především studijní a nejvíce času jsem strávila ve škole výukou jazyka a kulturními kurzy, měla jsem možnost poznat i hlavní město Číny a především čínskou kulturu i mentalitu,“ sdělila Žurnálu Barbora Mořkovská, studentka prvního ročníku jednooborové čínské filologie na Katedře asijských studii. Dodala, že Čínu navštívila vůbec poprvé a že byla velmi příjemně překvapena stylem výuky čínského jazyka. „Profesorka zvolila zábavnou formu, při které jsme se nemuseli nic učit zpaměti, přitom jsme si všechna nová slovíčka lehce zapamatovali a mohli je využít v situacích, se kterými jsme se poté setkávali,“ doplnila absolventka pekingského kempu. Ocenila, že získala možnost alespoň částečně nahlédnout na skutečný život v Číně. A také přišla o iluze, že by se v Číně dalo domluvit jinak než čínsky.
"Ve volném čase jsem využívala možnost poznávat Peking a také jsem nakupovala, neboť se tam vše dá pořídit za minimální ceny. K dosažení levného nákupu je však potřeba velkého úsilí při smlouvání," podělila se o zkušenost Mořkovská.
Čtrnáctidenní stipendium mohl získat pouze student oboru Čínská filologie nebo posluchač, který je s tímto oborem spjatý a tudíž ovládá základy čínštiny. Předpokladem pro získání stipendia byly výborné studijní výsledky a dobrý zdravotní stav. Každý z účastníků si sám hradil letenku a vízum.
Letní kemp pro studenty z Asie, Evropy a Ameriky pořádá už pátým rokem Pekingská univerzita zahraničních studií. Dotuje ho Hanban, Kancelář pro výuku čínštiny jako cizího jazyka spadající pod čínské ministerstvo školství.
"Konfuciova akademie se jej letos účastnila poprvé. Stejné nabídky využili i středoškolští studenti olomouckých gymnázií Hejčín a Čajkovského," uvedla Lucie Laníková, česká ředitelka olomoucké Konfuciovy akademie.
Na Katedře asijských studií Filozofické fakulty UP studuje v současné době zhruba tři sta posluchačů, z toho asi sto sedmdesát čínskou filologii. „S novým akademickým rokem očekáváme šedesát nových studentů v prvním ročníku bakalářského studia a asi dvacet posluchačů v navazujícím studiu magisterském,“ dodal závěrem vedoucí katedry David Uher.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.