V prestižním mezinárodním žebříčku vystoupala Univerzita Palackého o 80 míst výš

Ilustrační foto: Pavel Konečný
úterý 21. července 2015, 08:50 - Text: Milada Hronová

V žebříčku nejkvalitnějších univerzit světa sestaveném The Center for World University Rankings (CWUR) se Univerzita Palackého umístila na 724. místě a oproti loňsku si polepšila o 80 příček. Ve srovnání s dalšími čtyřmi českými vysokými školami jde o jednoznačně největší posun. Tisícovka hodnocených univerzit přitom představuje pouhá tři procenta všech vysokých škol na světě.

 „Univerzita Palackého a její vědecké i pedagogické aktivity získávají stále větší pozornost především v globálním kontextu. Patří dnes mezi nejlépe hodnocené české univerzity. Pro nás je však podstatné, že rok od roku obsazuje lepší pozice než mnohé prestižní instituce Evropy i světa i ve světových žebříčcích. Řada kritérií navíc přímo souvisí s velikostí univerzity a olomoucká univerzita, v globálním měřítku spíše menší univerzita, uspěla nadstandardně,“ uvedl rektor Jaroslav Miller.

Při hodnocení vychází CWUR z osmi kritérií. Kromě těch, která se vztahují k vědeckému a výzkumnému výkonu univerzity, se soustředí mimo jiné i na kvalitu a uplatnění absolventů. O 98 míst dopředu se olomoucká univerzita dostala u indikátoru „Citations“, vztahujícího se k počtu nejvíce citovaných publikací. Podle počtu patentů se umístila na 475. místě, což představuje nejlepší hodnocení mezi všemi českými univerzitami, které se v CWUR objevily. Pozitivní je i posun univerzity v kritériu sledujícím h-index.

I když z umístění neplyne žádný bezprostřední materiální benefit, podstatná je podle rektora zvyšující se prestiž vysoké školy v globálním kontextu. „Nemůžeme být dobří jen v rámci České republiky či střední Evropy. Dobré umístění v žebříčku je oceněním naší práce, motivací k dalšímu zlepšování, potvrzením toho, že cesta, kterou jdeme, je správná a má smysl. Sebekriticky samozřejmě uznáváme, že prostor pro zlepšení je stále výrazný. Chceme a budeme na sobě i nadále pracovat,“ zdůraznil Miller.

První tři nejvyšší hodnocení v CWUR získaly stejně jako loni americké vysoké školy Harvard University, Stanford University a Massachusetts Institute of Technology (MIT). Pozice evropských lídrů potvrdily univerzity v Cambridge a v Oxfordu, které obsadily čtvrté a páté místo. V žebříčku figuruje pouze pět českých vysokých škol, mezi nimiž se nejlépe umístila Univerzita Karlova v Praze.

Kromě rankingu CWUR boduje olomoucká univerzita také v U. S. News Best Global Universities Ranking. Jako jedna ze tří českých vysokých škol se umístila v roce 2014 na 488. místě. Úspěšná byla i v nedávno publikovaném Leiden Ranking 2015.

Výsledný žebříček CWUR ZDE.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.