V Pevnosti poznání představují středoškolákům přírodovědné obory

Zájemci o studium se seznámí i s exponáty, které vznikly ve spolupráci s odborníky z PřF. Mezi ně patří i velký model mozku.
Foto: Eva Hobzová
úterý 10. listopadu 2015, 07:00 - Text: Martina Vysloužilová

V Pevnosti poznání startují tento týden popularizační přednášky a interaktivní prezentace, které netradičním způsobem přiblíží středoškolákům a jejich rodičům možnosti studia a špičkového výzkumu na Přírodovědecké fakultě. Studijní obory budou představovány do 12. prosince. V jednotlivých týdnech bude vstup do související expozice pro veřejnost zdarma.

Cyklus nazvaný Měsíc s Přírodou postupně představí jednotlivé obory fakulty. Oborové týdny zahájí prezentace biologie a ekologie. Zájemci se mohou zúčastnit přednášek o tropických lesích Bornea, kam již několik let jezdí na stáže studenti a pedagogové katedry ekologie a životního prostředí. Na kontě mají několik významných objevů nových rostlinných i živočišných druhů. „První přednáška má za cíl představit expedice za rozmanitou faunou a flórou Indonésie. Otázky účastníků se ale také určitě budou týkat aktuální situace, kdy tuto část země sužují ničivé požáry,“ nastínil Jakub Ráliš, programový ředitel Pevnosti poznání.

Po biologii budou představeny vědy o Zemi, chemie, matematika a fyzika. Zájemci o studium se potkají s mladými vědci a také se seznámí s originálními exponáty, které vznikly ve spolupráci s odborníky z přírodovědecké fakulty. Mezi ně patří například velký model mozku, oka nebo zátopový model Olomouce.

„Cílem této akce je ještě úžeji propojit aktivity naší fakulty a Pevnosti poznání a představit je veřejnosti. Návštěvníkům přiblížíme obory, které u nás lze studovat, v jiném prostředí než dosud. Zjistí, že je u nás čeká kvalitní výuka i špičková věda. Věříme, že tím můžeme motivovat talentované středoškoláky ke studiu přírodovědných oborů,“ uvedl děkan Ivo Frébort. Doplnil, že v řadě případů se cyklus propojí s dalšími aktivitami kateder, například se Dnem otevřených dveří v Centru regionu Haná či s GISday na katedře geoinformatiky.

Čtvrtky - v termínu od 12. listopadu do 12. prosince - budou patřit prezentacím pro středoškoláky, kteří zde získají informace o možnostech studia. V soboty - od 14. listopadu do 12. prosince - se vždy od 14 hodin v Laudonově sále uskuteční Science Café, popularizační přednášky pro širokou veřejnost. Po dobu přednášek bude zajištěno hlídání dětí.

Oborové týdny nemají suplovat tradiční Dny otevřených dveří UP, ale naopak budou pozvánkou na ně. Dny otevřených dveří se konají 20. listopadu a 16. ledna, uchazeči o studium při nich budou moci poznat autentické prostředí učeben a laboratoří.

Pro akademický rok 2015/2016 přišlo na přírodovědeckou fakultu 3900 přihlášek. Oblíbenými obory jsou například biochemie, biotechnologie a genové inženýrství.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.