Kolísání krevního tlaku zvyšuje riziko úmrtí
Každý člověk, který navštěvuje preventivní prohlídky u svého lékaře, ví, že krevní tlak není nikdy přesně stejný, ale kolísá v určitém rozmezí. Výzkumníci z univerzity ve skotském Glasgow zkoumali vliv těchto rozdílů na úmrtí pacientů a přišli s překvapivými závěry.
Kolísání tlaku lidé většinou přičítají stresu, nicméně lidé s hypertenzí, u nichž tlak dlouhodobě kolísá, jsou podle vědců ve větším nebezpečí než ti ostatní. Výzkumu se zúčastnilo více než čtrnáct tisíc pacientů glasgowské nemocnice a s výsledky ukázaly, že nezávisle na tom v jakých mírách se vysoký tlak pacientů pohyboval, ti, kteří jej měli kolísavější, byli úmrtím ohroženi podstatně více.
„Není tedy důležité léčit jen vysoký tlak, ale musíme se zaměřit i na udržení jeho stabilní hladiny, což je samozřejmě problematické, protože krevní tlak je už ze své podstaty kolísavý,“ vysvětlil vedoucí studie Sandosh Padmanabhan. Dodal, že další zkoumání by mohla pomoci najít konkrétní léky, které by kolísání pomohly snížit.
Vysoký krevní tlak lékaři označují za tichého zabijáka, neboť o sobě nedává znát žádnými příznaky. Pokud se ovšem neléčí, může u postižených způsobit například mozkovou mrtvici, srdeční infarkt nebo i smrt. Pacienti by proto neměli podceňovat pravidelné braní léků.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.
