Desátým laureátem Ceny Františka Palackého se stal Pavel Rychetský

Rektor Univerzity Palackého Jaroslav Miller dnes předal Cenu Františka Palackého Pavlovi Rychetskému
Fotogalerie: Milada Hronová
středa 8. června 2016, 14:34 - Text: Milada Hronová

Univerzita Palackého dnes udělila Pavlovi Rychetskému, významnému českému právníkovi Cenu Františka Palackého. Z rukou rektora Jaroslava Millera ji převzal v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP.

Pavel Rychetský, předseda Ústavního soudu České republiky, je odborníkem na ústavní právo a s olomouckou právnickou fakultou spolupracuje od jejího založení. Vědecká rada Právnické fakulty UP ve svém návrhu na ocenění zdůraznila především jeho podíl na přednáškové činnosti pro studenty magisterského a doktorského studia i jeho pravidelné vystupování na pozvaných přednáškách a konferencích.

„Cenu Františka Palackého Vám předávám jménem Univerzity Palackého jako výraz díků za Vaše občanské postoje v době normalizace, za dlouholeté úspěšné vedení Ústavního soudu České republiky a také za přízeň, kterou jste právnické fakultě olomoucké univerzity věnoval a věnujete,“ řekl Jaroslav Miller, rektor UP.

Podle Milany Hrušákové, bývalé děkanky právnické fakulty, která laureáta na prestižní ocenění představila, není mezi právníky, studenty i širokou veřejností téměř nikdo, kdo by jméno Pavla Rychetského neznal. Ve své krátké řeči Milana Hrušáková uvedla, že je Právnická fakulta UP pyšná na to, že s ní dlouhodobě spolupracuje právě Pavel Rychetský. Jeho jméno je totiž pro fakultu synonymem pro označení uznávaný právník, uvážlivý člověk, s realistickým pohledem na život, který minimálně dvakrát odmítl kandidovat na post nejvyššího představitele státu.

„Budoucnost ústavního soudnictví vidím v dialogu. Skončila doba, v níž se ústavní soudy odvolávaly na dualismus práva a žily v dokonalé národní ústavní izolaci. Evropská integrace a internacionalizace standardů ochrany lidských práv v rámci celého světového společenství nutí všechny orgány soudního typu ke komunikaci,“ řekl Pavel Rychetský. V přednášce mluvil o původu a smyslu ústavního soudnictví. 

Ocenění, které dnes na Univerzitě Palackého Pavel Rychetský převzal, si nesmírně považuje. „Představuje pro mě významnou událost a poctu,“ dodal držitel Ceny Františka Palackého pro rok 2016.

Cena Františka Palackého byla zřízena 14. června 1998, u příležitosti dvoustého výročí narození této osobnosti. Uděluje se zpravidla jednou za dva roky. Je spojena s finančním ohodnocením 50 tisíc korun, jehož se letošní laureát však vzdal ve prospěch Univerzity Palackého.

V minulosti cenu získali například amerikanista a emeritní rektor Josef Jařab, kardinál Tomáš Josef Špidlík či historik Josef Polišenský. Pavel Rychetský se stal jejím desátým držitelem.  


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.