Žaludeční bypass? I po něm se přibírá

Ilustrační foto: Freeimages
sobota 16. srpna 2014, 09:40 - Text: Kateřina Černohorská

Bariatrická chirurgie, mezi jejíž zákroky se počítá i žaludeční bypass, patří podle lékařů k jednoznačně nejefektivnějším prostředkům pro boj s obezitou. Výzkumníci z americké Vanderbiltovy univerzity se rozhodli zjistit, jestli je efekt snížení váhy totožný u všech lidí, kteří operaci podstoupí a došli k názoru, že u některých jedinců tomu tak není.

„Hodnotili jsme hmotnost, citlivost na inzulín a hladiny hormonů ghrelin a leptin u pacientů před operací a dva roky po ní. Zjistili jsme, že třiatřiceti procentům operovaných se hmotnost po operaci opět zvýšila,“ vysvětlil Naji Abumrad, který na studii spolupracoval. Podle něj nárůst hmotnosti ovšem nezpůsobila větší citlivost jater nebo horší vstřebávání inzulínu. Lidé, kteří po provedení gastrického bypassu znovu přibrali, měli vyšší pre- a postoperativní úroveň hormonu ghrelin v těle, čímž u  nich docházelo k většímu příjmu potravy než u ostatních. 

Zjištění podle odborníků dokazují, že přibírání po této operaci nevylučuje zlepšení vstřebávání inzulínu. Abumrad také zdůraznil, že vyšší předoperační hodnoty ghrelinu mohou pomoci identifikovat pacienty, kterým by měli lékaři po zavedení bypassu věnovat zvýšenou pozornost. 

Jak uvádějí webové stránky klinického centra Iscare, gastrický bypass funguje na dvou principech. Díky zmenšení žaludku pacienti pociťují menší hlad, další z úprav zajistí, že strava neprochází první částí tenkého střeva a tělo tak vstřebá podstatně méně kalorií. Zákrok mohou podstoupit obézní lidé s BMI vyšším než 35.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.