Výstava Masarykovy univerzity představuje možnosti boje se změnou klimatu
Jaké jsou možnosti snižování emisí? Jak může zmírnit vypouštění oxidu uhličitého do ovzduší metoda jeho zachycování a ukládání? I na tyto otázky odpovídá nová interaktivní výstava s názvem Vraťme CO2 pod zem, kterou připravili odborníci z Přírodovědecké fakulty a Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity. K vidění je v galerii zábavního vědeckého centra VIDA! v Brně.
Návštěvníci mají možnost seznámit se s novou technologií zachycování a ukládání oxidu uhličitého. Spočívá v tom, že se emise z velkých zdrojů znečištění, jako jsou například elektrárny, zachytí a před vypuštěním do ovzduší se od nich oddělí oxid uhličitý. Ten se následně zchladí a stlačí do kapalné formy. Pak se přepraví na vybrané úložiště, kde se vtlačí hluboko pod zem. „Tuto metodu, která může ke snížení emisí přispět, již používají a dále rozvíjejí například v Norsku či ve Spojených státech amerických,“ vysvětlil děkan Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity Jaromír Leichmann.
Výstava s podtitulem Skleníkový plyn a jeho ukládání v horninách představuje také model úložiště oxidu uhličitého. „Expozice je navržena jako iluze geologického rezervoáru, tedy horninové vrstvy, vhodné pro ukládání oxidu uhličitého. Vtáhne člověka až dva a půl kilometru pod zemský povrch a návštěvník jí může procházet a postupně objevovat a dozvídat se informace o problematice geologického ukládání CO2,“ prozradili autoři expozice, architekti Darina a Jan Havlíkovi.
Součástí expozice je také video zachycující historický vývoj klimatu planety Země, koloběh oxidu uhličitého v přírodě i to, jak jej ovlivňuje člověk. Výstava potrvá do dubna 2016.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.