Výroba bylinkových sirupů se rozjíždí i díky Podnikavé hlavě
Jen pár půllitrů sirupů provoněných meduňkou, mátou, šalvějí či jinými bylinkami měli zhruba před rokem na svém kontě manželé Kamila a Patrik Báťkovi, když se dozvěděli o soutěži o nejlepší podnikatelský záměr Podnikavá hlava pořádané Vědeckotechnickým parkem. Soutěž vzali jako výzvu a ke svému překvapení v ní vyhráli. Dnes vyrábějí desítky litrů měsíčně a čekají na kolaudaci výrobny. Velkou pomoc jim poskytli právě odborníci z Vědeckotechnického parku.
„Informace o Podnikavé hlavě k nám přišla přesně v pravou chvíli. V rodině jsme měli naše sirupy vyzkoušené a věděli jsme, že velmi chutnají. Podmínkou soutěže bylo vytvořit podnikatelský záměr, do nějž jsme se pustili. Já chtěla soutěž jen zkusit, na velký úspěch jsem nemyslela. Ale manžel byl nadšený a věřil, že se dostaneme alespoň mezi deset nejlepších,“ uvedla Báťková.
Vítězství pak bylo pro začínající podnikatele příjemným překvapením. „Následovala směsice adrenalinu, nadšení a euforie. Už kvůli tomu stojí za to se do soutěže přihlásit. Pak jsme začali zvažovat co dál. S tím nám pomáhal profesionální tým z Vědeckotechnického parku. Poradili nám, jak se odrazit,“ uvedla Báťková, podle níž při rozjezdu podnikání pomohla nejen finanční výhra ve výš 50 tisíc korun ale i pronájem prostor či rady ohledně marketingu, úvěru či legislativy.
Na počátku byl sirup od tety
Celé podnikání spustil vlastě meduňkový sirup, který Kamila Báťková dostala od své tety k narozeninám. Ta jej připravila podle receptu z kuchařek svých předků. „Jednalo se vlastně o takový rodinný poklad. Sirup nám velmi chutnal. Začali jsme recept zkoušet a přidávali další druhy bylinek. Od té doby prošla receptura změnami, ubrali jsme například cukru, aby více vynikla chuť bylinek,“ uvedla žena, která se záměru od loňského listopadu věnuje již naplno. Pro přípravu sirupů si sami pěstují i suší bylinky, v nabídce nechybějí sirupy s příchutí šalvěje, máty, květu bezu černého, pampelišky či kopřivy. „Například kopřivou už máme zaplevelenou celou zahradu,“ přiznala s úsměvem Báťková.
V podnikání se manželé rozhodli postupovat spíše po menších krocích. I tak se výroba již rozšířila a ještě letos by se měla spustit produkce v nových prostorách v centru Olomouce. „Start podnikání je náročný, začínáme od nuly. Člověk řeší řadu maličkostí, spoustu času zabral třeba výběr láhve. Velmi nám ale pomohli ve Vědeckotechnickém parku. Kromě odborných rad je velmi důležitá i podpora a motivace,“ doplnila Báťková.
K sirupům přibudou i likéry a džemy
Již nyní ale mají podnikaví manželé další plány do budoucna. Vyrobili už první bylinné bio likéry, o něž je obrovský zájem, a chystají se i na výrobu ovocných džemů. Staví na domácích surovinách, výrobky neobsahují chemické příměsi. „Pocházím z jižní Moravy a vždy jsem kolem sebe viděla, že lidé pracují na zahrádkách, zpracovávají ovoce a zeleninu a blízko jsem vždy měla i k bylinkám. To mě zřejmě ovlivnilo. Navíc jsme s manželem velmi tvůrčí lidé a potřebujeme se realizovat, což v zaměstnání není vždy možné. Dříve či později bychom určitě podnikat začali,“ doplnila absolventka oboru chemie potravin a biotechnologie na VUT v Brně.
Kamila Báťková se stala i tváří letošního čtvrtého ročníku soutěže Podnikavá hlava. Zájemci se mohou hlásit do 18. dubna, účast není omezena věkem, vzděláním ani národností. Šanci uspět mají podnikatelé, kteří přemýšlejí o novém záměru, ale i lidé podnikáním dosud nedotčení. Včetně studentů.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.