Vykopávky v proluce u Muzea umění vydaly první poklady
Kolínský denár z 10. století nebo poutní odznak starý osm set let patří mezi dosud nejvzácnější nálezy, které objevili archeologové z olomouckého Národního památkového ústavu v proluce v Denisově ulici. Muzeum umění Olomouc ji zpřístupní při zářijových Dnech evropského dědictví.
Unikátní předměty se nacházely ve vrstvách z 10. a 11. století nad skalním podložím, které se odborníkům podařilo v jedné části lokality vypreparovat. „Kromě keramiky z tohoto období jsme našli i kolínský denár Oty III. z doby královské vlády před císařskou korunovací roku 996,“ popsal vedoucí výzkumu Richard Zatloukal. Dalším atraktivním nálezem je poutní odznak ze 14. století, jehož původ archeologové zatím neurčili.
Skalní masiv, který ve zkoumaných vrstvách udržuje vysokou vlhkost, přispěl zároveň k uchování organických látek. „Proto se daří nalézat velké množství dřevěných předmětů a jejich fragmentů, popřípadě odřezky kůží,“ doplnil vedoucí výzkumu.
V první fázi výzkumu, který začal před čtyřmi měsíci, vytýčili archeologové hranice starších výzkumů, ověřili hloubku základů sousedního domu a stanovili bezpečnou vzdálenost pro archeologické výkopy. „Prvním zjištěním výzkumu pak byla skutečnost, že zhruba 1,5 metru pod novověkými navážkami je prakticky neporušený terén ze 14. století,“ uvedl Zatloukal. Lokalitu ve svahu Michalského kopce se totiž předci snažili co možná nejvíce srovnat kamennými navážkami o síle několika metrů. „Prozatím jsme zjistili až 3,5 m dorovnávek ze 14. století, přičemž se nejedná o konečnou hloubku a středověké zvrstvení pokračuje do nižší úrovně,“ doplnil archeolog.
Archeologický výzkum v Denisově ulici probíhá na ploše 950 metrů čtverečných. Práce v terénu jsou naplánované do poloviny prosince 2015, po zimní přestávce by měly pokračovat do léta příštího roku. Další rok budou odborníci výsledky zpracovávat.
Proluka se pro veřejnost otevře při příležitosti Dnů evropského dědictví ve dnech 12. – 13. září. Dvě komentované prohlídky povede vedoucí odboru archeologie olomouckého Národního památkového ústavu Pavel Šlézar.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.