Vliv pesticidů přetrvává i po několika generacích
Výzkumníci z washingtonské státní univerzity zjistili, že pesticidy škodí i lidem, kteří s nimi nebyli v přímém kontaktu. Stačí totiž, aby s nimi přišli do styku jejich předci. Vystavení pesticidům může u následujících generací vést až k onemocněním ledvin či vaječníků, případně k obezitě.
„Pokud se vaše prababička setkala v průběhu svého těhotenství například s pesticidem methoxychlorem, může to u vás rapidně zvýšit šanci na rozvoj vnitřních onemocnění. Vy už s methoxychlorem ani nemusíte přijít do styku, ale na své prapotomky šanci na vznik nemocí přenesete stejně,“ vysvětlil zakladatel washingtonského Centra pro reproduktivní biologii Michael Skinner. Pesticidy podle něj mohou mít vliv i na DNA, případně mohou zapříčinit neschopnost oplodnění.
Methoxychlor, známý také jako Chemform nebo Metox, je druh pesticidu, který vědci představili v roce 1948. V sedmdesátých letech jej zemědělci po celém světě začali hojně používat jako náhradu za nebezpečnější pesticid s názvem DDT. Ačkoliv ve Spojených státech jeho používání zakázali v roce 2003, v mnoha zemích světa stále patří k oblíbeným prostředkům proti rostlinným škůdcům.
Skinner také naznačil, že užívání pesticidů může být jednou z příčin současné epidemie obezity a ostatních chorob.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.