Veletrh ukázal, že věda není nuda

Veletrh vědy a výzkumu.
Foto: Martin Višňa, Martina Šaradínová
pátek 21. června 2013, 13:26 - Text: Martina Šaradínová

Výbuch sopky, chemické pokusy se záhadnými barevnými baňkami, rýžování zlata či vznik netradičních hudebních nástrojů si dnes mohli vyzkoušet návštěvníci Veletrhu vědy a výzkumu. Až do sobotního odpoledne nabízelo 86 stánků, o program se postaralo všech osm fakult.

„Studenti, žáci i jejich rodiče mají možnost poznat krásu objevování nového, krásu vědy. Chtěl bych, aby veletrh přispěl k tomu, že řada mladých lidí tomuto kouzlu propadne,“ uvedl při zahájení veletrhu rektor Miroslav Mašláň.

Zástupy dětí i studentů zaplnily Bezručovy sady i budovu přírodovědecké fakulty a její okolí. „Otevřena je i botanická zahrada přírodovědecké fakulty, Konvikt a UPoint ve Vlastivědném muzeu. Zájemci mohou zavítat i do kaple svatého Jana Sarkandra a kostela svatého Michala. V rámci doprovodného programu nabízíme také komentované prohlídky po vojenských památkách olomouckého Předhradí,“ řekla koordinátorka veletrhu Eva Jašková.  Na přípravě se podílí až 500 lidí z univerzity, s pořadateli spolupracují téměř dvě desítky škol.

Zapojily se všechny fakulty

Oproti loňskému roku se výrazně zvýšil nejen počet stánků i míst, kde se nacházejí, ale poprvé se prezentují všechny fakulty. „Jsem velmi rád, že se jarmarku účastní celá univerzita v tak velkém rozsahu a věřím, že se cestou spolupráce bude osm našich fakult ubírat i v dalších letech,“ uvedl děkan přírodovědecké fakulty Juraj Ševčík, který patří k zakladatelům akce.

Snahou největší populárně-vědecké akce na Moravě je představit vědu zábavnou a přitažlivou formou. „Veřejnost se může podívat na podivíny, kterým se říká vědci, jinýma očima. Zjistí, že když lidé vědě propadnou, baví je po celý život,“ přiblížil jeden z cílů veletrhu hlavní řešitel projektu Roman Kubínek.

Školáky bavily pokusy

Chemické pokusy s gumovými medvídky či faraonovými hady zaujaly středoškoláka Jiřího Fogla. „Jsme tady se školou a zítra zde budu asistovat ve stánku. Chemie mě baví a chci ji studovat na vysoké škole. Uvažuji i o zdejší fakultě,“ prozradil student.

Gymnazistům ze Šternberka se líbily hlavně pokusy s určováním DNA. „Ve škole sice taky děláme pokusy, ale jen občas. Kdyby jich bylo víc, určitě by výuka byla zajímavější,“ soudí Jan Doležel, který přijel se spolužáky na veletrh poprvé.

Aromakvíz či podvodní zahrádku připravil pro návštěvníky spolu se svými kolegy student chemie a geologie Marek Pytlík. „Pokusy jsme dělali na několika místech, třeba i na Majálesu. Baví mě to, můžeme přiblížit vědu školákům i starším lidem, kteří chemii znají v trochu jiné podobě,“ řekl Pytlík.

Zájemci si mohou i zasportovat

Součástí veletrhu jsou i doprovodné sportovní aktivity. Zájemci se mohli svézt na raftech, vyzkoušet lanové centrum, lukostřelbu či in-line brusle. Pro návštěvníky veletrhu je připravena i soutěž. Za splnění úkolů na jednotlivých stanovištích získají soutěžící drobnou odměnu.

Hlavním tématem letošního veletrhu je voda, neboť OSN zasvětila letošní rok právě této tekutině. Veletrh se konal poprvé v roce 2001, tehdy ještě jako Chemický jarmark. 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.