Václav Pačes přednášel studentům v Pevnosti poznání
Plný sál studentů naslouchal profesoru Václavu Pačesovi, který ve středu přednášel v rámci Týdne vědy a techniky Akademie věd ČR v Pevnosti poznání. Špičkový vědec poutavě vyprávěl o oblasti molekulární genetiky a středoškolákům ukazoval, jak může být věda krásná.
Inspirovat se příkladem špičkového vědce přišly do interaktivního muzea vědy téměř tři stovky studentů dvou olomouckých gymnázií. Mezi nimi také nadaný gymnazista Tomáš Heger, který na poli výzkumu sbírá první vavříny a letos získal se svým spolužákem Martinem Vondrákem cenu České hlavičky 2015 za nejlepší práci v oblasti přírodních věd. „Profesor Václav Pačes nám ukázal, že v genomice existuje ještě mnoho neprobádaných oblastí a že si stále můžeme klást mnoho naprosto zásadních otázek,“ řekl Heger, který je studentem čtvrtého ročníku Slovanského gymnázia. „Přednáška byla pro mě zajímavá hlavně proto, že pan profesor zmínil teoretický výzkum dané problematiky a teoretické chemii bych se rád věnoval v budoucnu,“ prozradil Vondrák. Oba studenti nebyli v interaktivním muzeu poprvé. Ve svém volném čase totiž v tematických expozicích pracují jako animátoři a průvodci.
Slavný biochemik Václav Pačes mluvil o tom, co nás činí lidmi a věnoval se struktuře a evoluci lidského genomu. Pro posluchače byla přednáška také zamyšlením nad významem správné interpretace výsledků výzkumu a nalézáním pravých příčin toho, co můžeme zkoumat. Na mnoha praktických příkladech si mohli studenti udělat lepší obrázek o někdy těžko představitelných oblastech molekulární genetiky. „Já jsem sice matematik, ale pro mě byla přednáška nesmírně zajímavá. Pan profesor přednášel velice poutavě,“ řekl ředitel Slovanského gymnázia Olomouc Radim Slouka.
V Pevnosti poznání již dříve přednášela bývalá předsedkyně Akademie věd ČR Helena Illnerová. Tradice přednášek významných osobností bude pokračovat. Interaktivní centrum ve spolupráci s Akademií věd ČR totiž připravuje přednášky s fyzikálním chemikem Jiřím Drahošem a jadernou fyzičkou Danou Drábovou. „Pevnost poznání se stává místem, kde se potkávají mladí lidé s vědci a mohou se inspirovat jejich úžasnými životními příběhy. Proto nás velice těší zájem škol o naše popularizační aktivity, které od otevření centra připravujeme ve spolupráci s odborníky z přírodovědecké fakulty,“ řekl programový ředitel Pevnosti poznání Jakub Ráliš. Během jednodenní návštěvy Olomouce se Václav Pačes setkal také s děkanem přírodovědecké fakulty Ivo Frébortem a prohlédl si nová pracoviště Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.