Václav III. i rektor univerzity. Muzeum má dvě galerie osobností

Rektor Miroslav Mašláň na obraze Jadrana Šetlíka.
Foto: Pavel Konečný
středa 24. dubna 2013, 13:00 - Text: Pavel Konečný

Panovníci, církevní hodnostáři, umělci, vědci, vojevůdci i sportovci, kteří byli v minulosti spjati s regionem, tvoří od včerejška novou expozici Vlastivědného muzea nazvanou Galerie osobností Olomouckého kraje. Novou expozici doplňuje výstava fotografických obrazů Jadrana Šetlíka Osobnosti naší vlasti. Hned na prvním portrétu je zachycen rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň.

„Musím říct, že fotografování bylo příjemné, i když udělal asi sto padesát snímků. Jednou fotil ze země, podruhé ze žebříku a jeho manželka neustále natáčela světelná zrcadla,“ popsal vznik portrétu rektor. V pražském ateliéru Jadrana Šetlíka strávil asi dvě hodiny.

Mašláň patří do skupiny českých osobností spojených se vzděláním. Šetlík nejenže portrétoval i rektory jiných škol, ale vytváří i další cykly, například významné osobnosti české medicíny. „Nafotil jsem ale i přes sto ruských osobností,“ podotkl Šetlík.

Každý Šetlíkův portrét je originál. „Nepoužívám žádné digitální technologie. Fotím na negativ, zvětšuji a fotografickou emulzi přenáším na plátno natažené na rámu. Ručně,“ zdůraznil. Na závěr použije transparentní gel. „Pokud z jednoho negativu vytvořím dva obrazy, nebudou identické, budou to dva originály,“ dodal Šetlík. Jeho výstava zachycuje například i olomouckého kardiologa Miloše Táborského, architektku Evu Jiřičnou nebo podnikatele Tomáše Baťu.

Expozice historických osobností sestává z velkoplošných světelných panelů, které návštěvníkům přinášejí životopisné údaje. Jejich autory jsou historikové Jiří Fiala a Jan Sobotka. „Přinášejí ale i řadu zajímavostí či kuriozit, které dokazují, že slavné osobnosti byly smrtelníky z masa a krve. Návštěvníci se tak dovědí například i to, komu vděčíme za řízek v trojobalu, kdo vymyslel slovo slabikář či která z osobností světové vědy měla slabost pro pravé olomoucké tvarůžky,“ uvedla za Vlastivědné muzeum Renáta Fifková.

„Do budoucna plánujeme také postupné doplnění naší galerie voskovými figurínami těch nejznámějších historických postav spojených s Olomouckým krajem, jako byli František Josef I., Václav III., Marie Terezie nebo Gustav Frištenský,“ konstatoval ředitel muzea Břetislav Holásek.

 


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.