V Pevnosti poznání začal kurz pro seniory Blízká setkání třetího věku

V kurzu se posluchači seznamují i s fungováním mozku.
Foto: Martina Vysloužilová
sobota 24. září 2016, 07:20 - Text: Martina Vysloužilová

V interaktivním muzeu vědy Pevnosti poznání odstartoval cyklus přednášek pro seniory nazvaný Blízká setkání třetího věku. Kurz je určený pro všechny, kteří chtějí vědět, jak efektivně a pozitivně ovlivnit průběh vlastního stárnutí. Lektorky účastníkům pomohou překonat celou řadu překážek, které s sebou narůstající věk přináší. Zaměří se na tři tematické oblasti: jak (ne)funguje naše tělo, trénování paměti a pohyb pro zdraví.

První pondělní lekce v Pevnosti poznání se věnovala fyziologii lidského těla a pohybovým aktivitám. „Představila jsem lidské tělo jako jeden funkční celek, kde si buňky mezi sebou neustále povídají. Postupně bych chtěla na praktických příkladech účastníkům cyklu vysvětlit, co se stane, když taková komunikace selže,“ popsala Ivana Fellnerová z Přírodovědecké fakulty UP. Senioři se například dozvěděli, že lidský mozek obsahuje až 100 miliard neuronů, které v dospělosti přirozeně odumírají a nové nevznikají. Učební pomůckou byl názorný model neuronu a především obří model mozku v expozici nazvané Rozum v hrsti.

V nitru mozku si senioři osvojili základní funkční anatomii tohoto orgánu a také si vyzkoušeli interaktivní hru zaměřenou na simulaci neuronové sítě. „Lidský mozek má jednu úžasnou vlastnost, tzv. neuroplasticitu. Je to schopnost vytvářet nové spoje a dráhy mezi stávajícími neurony. Cílevědomým tréninkem tak můžeme posilovat či obnovovat jeho schopnosti. Výzkumy prokázaly, že pro rozvoj mozku je důležitá jak psychická, tak fyzická aktivita,“ doplnila Fellnerová. Lidem v sále poradila, aby svoje neurony hýčkali a dopřávali jim jak dostatek odpočinku, živin a kyslíku, tak neustále nové podněty.

Dělat něco pro sebe

K radám, jak pozitivně ovlivnit průběh stáří, se přidala lektorka Lenka Fasnerová, která se v cyklu Blízká setkání třetího věku věnuje fyzioterapii. Účastníkům během hodiny ukázala, jak provádět jednoduchá cvičení na židli a jak správně dýchat. Senioři dostávají ke každé lekci metodické listy, takže se mohou k probíranému tématu kdykoliv vracet. „Z první hodiny jsme opravdu nadšení. Jsme totiž příznivci hesla, kdo se pohybuje, ten žije. Líbí se nám, že lektorky mluví srozumitelně a názorně nám všechno ukazují,“ usmíval se Stanislav Černý z Olomouce, který se na cyklus přednášek přihlásil se svou ženou Janou. „Dříve jsme hlídali vnoučata a neměli jsme na podobné aktivity tolik času. Program v Pevnosti poznání jsme si vybrali proto, že nás zaujala tematická návaznost jednotlivých lekcí,“ doplnila paní Černá. Další účastnice kurzu Božena Vybíralová z Olomouce řekla, že ji oslovila ukázková promo lekce, na které se byla podívat v muzeu vědy před zahájením cyklu. „Osobně se těším na trénování paměti. Jsem tady, protože jsem chtěla udělat něco pro sebe.“

Mít rád svůj mozek

Trénování paměti a mozkový jogging vede lektorka Naďa Žondrová. „Mám velkou radost z toho, že se nám podařilo díky finanční podpoře Olomouckého kraje a velké vstřícnosti Pevnosti poznání cyklus zrealizovat. Na své hodiny se velmi těším, protože už letní ukázkové lekce probíhaly ve velmi příjemné a tvůrčí atmosféře. Mým cílem je ukázat seniorům, že paměť můžeme trénovat kdykoliv a kdekoliv a nepotřebujeme k tomu žádné nákladné pomůcky. Trénink paměti by měl být, stejně jako přiměřený pohyb, samozřejmou součástí každodenního života. Věřím, že naši senioři poznají, že se vyplatí mít rád i svůj mozek.“

Program pro seniory zajišťuje spolek Pro poznání s finanční podporou Olomouckého kraje. Spolek Pro poznání je neziskovou organizací, která inovativní formou provozuje obecně prospěšné vzdělávací aktivity. Cílem spolku je realizace zážitkového interaktivního vzdělávání skupin se specifickými potřebami. Aktivity směřují k posilování jejich sebevědomí, kreativity a zájmu o všeobecné dění.

Kurz Blízká setkání třetího věku je plný, pro příští rok je již zaregistrováno dalších 65 zájemců. Více na stránkách Pevnosti poznání ZDE.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.