Univerzitu navštívil švýcarský velvyslanec, teplé jaro ale nepřivezl
Olomouc se přidala ke stovce českých a švýcarských měst, ve kterých se letos koná Švýcarské jaro – Swiss Spring, jehož cílem je přiblížit alpskou zemi lidem v České republice. Švýcarský velvyslanec André Regli proto dnes navštívil také rektora Univerzity Palackého Miroslava Mašláně a pracoviště německé moravské literatury na filozofické fakultě.
„Švýcarsko, to není jen čokoláda a hodinky,“ podotkl hned v úvodu setkání s rektorem Regli. Velvyslanec se o univerzitu živě zajímal. „Vztahy, které se dotýkají vědy a technologií jsou pro nás důležité,“ vysvětlil Regli. Nejvíce jej překvapilo, že Univerzita Palackého má mezi posluchači asi stovku studentů z Malajsie a se zdviženým prstem se usmíval, když zjistil, že v Olomouci studuje i jeden Švýcar.
Švýcarské jaro má celostátní multižánrový program, do jehož dramaturgie spadají ochutnávky švýcarské kuchyně i koncerty. Dnes se v Olomouci v Kapli Božího Těla představí smíšené česko-švýcarské Guarneri Trio Prague, zítra rozehrají Jazz Tibet Club hned dvě formace – luzernská rocková kapela Hej Francis! a místní The Again.
Galerie Caesar připravila v rámci Švýcarského jara výstavu malíře Radoslava Kutry, olomouckého rodáka, žijícího již delší dobu v Luzernu. Stejnojmenná restaurace se připojila ke Dnům švýcarské kuchyně.
Olomouc pojí se Švýcarskem dvacetileté partnerství s městem Luzern i stavba nové tramvajové trati. Město na ni získalo z Programu švýcarsko-české spolupráce 225 milionů korun. Nezapomenutelná je také solidarita města Luzern se zaplavenou Olomoucí v roce 1997, kdy přímo ze sbírek občanů došlo na povodňové konto v přepočtu 12 milionů korun.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.