Univerzitní výzkumná centra propojí vědu s byznysem
Tři výzkumná centra Univerzity Palackého uplatní výsledky svého výzkumu v průmyslu a podnikání. Na komerční využití nových technologií v chemii, biologii a biomedicíně budou čerpat dotaci z evropských fondů ve výši téměř 50 milionů korun.
V soutěži, kterou vyhlásilo ministerstvo školství v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace, uspěly dva projekty pracovišť olomoucké univerzity. Jeden je společný pro Centrum regionu Haná (CRH) a Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM), druhý je v režii Ústavu molekulární a translační medicíny.
Nadějné nanomateriály i rostlinné hormony
Společný projekt dvou univerzitních center získal dotační podporu pro pět komerčně slibných výsledků. Vytipovány byly nové technologie likvidace sinic, výroba nanomateriálů pro environmentální aplikace nebo využití nanostříbra jako účinné antimikrobiální látky. V oblasti kosmetiky by měly najít uplatnění molekuly odvozené od rostlinných hormonů – cytokininů – a v potravinářském průmyslu zcela nové obalové materiály.
„Než mohou být ale nabídnuty potenciálním zájemcům, je nutné ověřit technickou proveditelnost mimo laboratoře, provést průzkum zájmu na trhu a vypracovat celkový plán komercionalizace,“ upřesnil Libor Hájek z Centra regionu Haná.
Právě na tyto aktivity bude v letech 2014–2015 použita evropská dotace přesahující 18 milionů korun. Získaná podpora přispěje k urychlení přípravy dalších výsledků, která by jinak vyžadovala delší čas a poměrně obtížné zajištění finančních zdrojů. „V první fázi proběhne podrobné ověřování potenciálu všech pěti výsledků. Do druhé fáze postoupí ty s nejvyšším potenciálem a budou nabídnuty zájemcům v komerční sféře. Ti budou vytipováni a osloveni podle výsledků provedených průzkumů,“ doplnil za vedení RCPTM Pavel Tuček.
Ke druhému úspěšnému univerzitnímu projektu s dotací přesahující třicet milionů korun poskytne ředitel Ústavu molekulární a translační medicíny Marián Hajdúch informace v říjnu.
Převis poptávky
Projekty tří olomouckých výzkumných center uspěly spolu s dvacítkou dalších, mezi něž ministerstvo školství rozdělí z evropských dotací celkem 600 milionů korun na podporu komerčního využití nadějných technologií a vynálezů, které vznikají na vysokých školách a ve výzkumných institucích.
Převis poptávky projektů byl podle informací ministerstva více než dvojnásobný. Odborné hodnotící komise posuzovaly celkem 36 žádostí, které obsahovaly přes 200 subprojektů. Mezi žadateli převažovaly veřejné vysoké školy.
„Počet podaných žádostí naznačuje, že ve výzkumných organizacích a na univerzitách opravdu vzniká dostatek inovativních řešení, která mají do budoucna vysoký potenciál pro komerční uplatnění v průmyslu a podnikání,“ uvedl náměstek ministra Michal Zaorálek zodpovědný za řízení evropských fondů na ministerstvu školství.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.