Univerzita třetího věku se otevře tisícovce studentů
V příštím akademickém roce bude na olomoucké Univerzitě třetího věku studovat téměř tisíc studentů‑seniorů. Největší zájem mají o témata týkající se zdraví a nemoci, historie, kultury i psychologie. Příjem přihlášek do prvního ročníku studia ještě není uzavřen.
„Nejsme zatím limitováni kapacitou učeben a zájemce přijímáme průběžně,“ uvedla ředitelka Univerzity třetího věku Naděžda Špaténková. Podle jejího odhadu se do prvního ročníku přihlásí kolem stovky nových studentů.
V nadcházejícím semestru se studijní nabídka orientuje zejména na „udržitelné“ programy a jejich rozšíření. „Vzhledem k tomu, že ekonomické problémy se dotkly i Univerzity třetího věku, rozšiřujeme především nabídku studijních možností u nejvíce dimenzovaných programů. Otevíráme například více úrovní v rámci výuky angličtiny,“ vysvětlila Špaténková.
Novinky a trendy
Studenti se ale mohou těšit i na některé novinky. „Ve spolupráci s Vlastivědným muzeem v Olomouci nabízíme zcela nový program zaměřený na dějiny 19. a 20. století. Muzeum nám po rekonstrukci nabízí krásné a pro seniory velmi dostupné prostředí a také skvělé lektorské zajištění,“ upřesnila Špaténková. Doplnila, že v současné době také vrcholí práce na novém vizuálním stylu a nových webových stránkách, které by měly být v plném provozu již od příštího měsíce.
Ve srovnání s předchozími lety vykazuje zájem o studium Univerzity třetího věku nový trend. „V současné době pozorujeme, že zájem nových zájemců o studium mírně klesá, zato přibývá těch, kteří po ukončení studia pokračují a znovu se hlásí do dalšího a dalšího modulu,“ uvedla Špaténková. Tento vývoj podle ní přináší zároveň velké nároky na organizátory.
Z nabízených studijních programů si senioři vybírají nejčastěji okruhy zaměřené na historii, kulturu, psychologii či otázky zdraví a nemoci. „Do značné míry záleží také na osobnosti přednášejícího, která je zaujme a doslova strhne. Takovým vyučujícím je například profesor Pojsl z cyrilometodějské teologické fakulty. Výsledkem je pak bezmála stovka nadšených studentů, kteří chtějí poznávat evropskou kulturu a křesťanství právě v jeho podání,“ zdůraznila Špaténková. Stále více zájemců se podle ní hlásí také na obory související s tělovýchovou.
To nejlepší teprve přijde
Ředitelka Univerzity třetího věku neskrývá své nadšení z kontaktu se staršími studenty. Životní styl, který si ve vyšším věku osvojují prostřednictvím aktivního odpočinku, považuje za obdivuhodný. Těší se, že i ji to nejlepší teprve čeká: „Studium, výlety za poznáním, setkání se zajímavými lidmi, radost ze života, čas pro sebe, sem tam nějaké to rande – měli jsme tu i dvě svatby – není ten život i ve vyšším věku prostě skvělý?“ říká s úsměvem.
Studium na Univerzitě třetího věku umožňuje seniorům porovnat své vědomosti a zkušenosti s nejnovějšími poznatky, které mají význam pro aktivní život v současné rychle se měnící společnosti. Prostřednictvím zájmového studia mohou také navázat sociální kontakty se svými vrstevníky a obohatit způsob života ve vyšším věku.
Olomoucká Univerzita třetího věku zajišťuje vzdělávání zájemců z hanácké metropole a jejího nejbližšího okolí, studijní příležitosti nabízí také ve Valašském Meziříčí a Uherském Hradišti. Standardní délka studia je tři roky. Výuku v jednotlivých programech zajišťují profesoři, docenti a odborní asistenti olomoucké univerzity a významní odborníci z praxe.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.