Univerzita se představila na Floře
Mezinárodní výstava a veletrh květin Flora Olomouc se dnes otevřela. Nese podtitul Vivat Academia a nechala se inspirovat 440. výročím založení olomoucké univerzity.
Ve třinácti stáncích prezentovali studenti zábavnou formou mnohé, čemu se dnes jednotlivé fakulty věnují. V pavilonu B se univerzita představila na velkoplošných panelech. Jubileem se inspirovala i jarní floristická soutěž v aranžování květin. Hudební ozdobou mezinárodní zahradnické výstavy byl i smíšený komorní sbor Ateneo.
Studijní obory napříč zahradnickou výstavou
„Od rána jsme se ještě nezastavili. U stánku fakulty tělesné kultury se soustředí především děti a handicapovaní lidé. Všichni mají možnost vyzkoušet si různé kompenzační pomůcky, například tandemové kolo, tříkolku či vozík na basketbal. Veřejnost se přitom také dozví, čemu se ve studiu věnujeme,“ komentovala v první den akce za studenty aplikovaných pohybových aktivit Barbora Galiová.
Návštěvníci stánku lékařské fakulty se mohli zase ujistit v tom, jestli znají své tělo. A to na modelech jednotlivých orgánů. „Zatím tu byly jen malé děti. Když nás vyslechnou, dostanou razítko, které pak mohou zúročit v soutěži. Dosavadní zkušenost je zatím ale taková, že návštěvníky Flory pochopitelně zajímají spíše kytičky než lidské tělo,“ řekla za mediky Martina Repčíková.
Studenti cyrilometodějské teologické fakulty simulovali na Floře syrský uprchlický tábor. "Chceme přiblížit, co v takovém táboře prožívají. Simulací lidem ukazujeme, jak daleko musejí například pro vodu, jaké nemoci se v místě vyskytují, jaká strava se jim nabízí,“ řekla studentka sociální pedagogiky Veronika Schönová. Přitom ukázala na páskou vyhraničený čtverec na trávníku, který názorně ukazoval velikost příbytku uprchlíka v táboře.
Soutěžíme s univerzitou
„Zastavili jsme se zatím u stánku lékařské a cyrilometodějské teologické fakulty. Rádi bychom ale obešli všechny stánky. Za zodpovězené otázky – někde dokonce jen za účast v soutěži – obdržíme razítko. Když posbíráme všechna razítka do předepsané tabulky, můžeme vyhrát i nějakou cenu. Moc se nám tu líbí,“ uvedla Viktorie Šuláková ze základní školy v Jeseníku. Na jarní Floru přijela její třída na výlet.
Velký zájem zaznamenal stánek přírodovědecké fakulty. „Využili jsme toho, že jsme u rybníku, u kachen, a tak prezentujeme stativové dalekohledy. Máme zde také zoologickou poradnu a lidé se na nás obracejí například s dotazem, co mají dělat, když jim strakapoud rozklovává fasádu,“ popsal první den výstavy doktorand katedry zoologie Evžen Tošenovský. Podle něj se lidé také často ptali na to, proč jim nezahnízdili v budce ptáci.
Kytice pro rektora
Na čtyřiačtyřicátém ročníku olomoucké Flory nechyběly také artefakty jednotlivých fakult zakomponované do květinových instalací. Návštěvníkům se otevřely i sbírkové skleníky s exotickou květenou i sousedící botanická zahrada Univerzity Palackého.
Jubileem se inspirovala i jarní floristická soutěž v aranžování květin. Přední čeští a moravští floristé soutěžili v aranžování kytic pro rektora a zdobení auly. V kategorii juniorů první místo získala Adéla Murínová ze Strachotína. Mezi seniory zvítězila Pavla Trojanová ze Zahradnické fakulty Lednice Mendelovy univerzity v Brně.
Letošní jarní etapa výstavy Flora Olomouc skončí v neděli 28. dubna.
Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.
Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.