Univerzita se dvakrát více podílí na inovačních voucherech Olomouckého kraje

Ilustrační foto: Imrich Veber
středa 9. dubna 2014, 07:44 - Text: Martina Šaradínová

Univerzita Palackého se v porovnání s loňským rokem více zapojí do projektu inovačních voucherů Olomouckého kraje. Pro spolupráci s ní se rozhodlo celkem 16 podnikatelských subjektů, což je dvojnásobek proti loňskému roku. Akademici firmám pomohou například při testování přípravků, vývoji látek či zpracování analýz a průzkumů.

„Oproti minulému roku, kdy většinu voucherů podávala především pracoviště Centra regionu Haná a Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů, se tento rok do podávání zapojily ve větší míře také katedry mimo tato centra,“ uvedl Petr Kubečka z Vědeckotechnického parku Univerzity Palackého, jehož pracovníci přihlášky do projektu připravovali. Na celkem pěti úspěšných projektech se budou podílet vědci z Centra regionu Haná, na dvou z Regionálního centra pokročilých technologií a materiálů a na devíti budou spolupracovat jednotlivé katedry.

„Vysoká úspěšnost v této výzvě je hlavně zapříčiněna aktivním zapojením pracovníků Vědeckotechnického parku a projektových manažerů obou center. Po celou dobu jsme aktivně spolupracovali s Olomouckým krajem, zainteresovanými firmami a akademickými pracovníky. Tuto formu spolupráce podporovalo také vedení univerzity,“ doplnil Kubečka.

Celkem inovační vouchery získá 51 podnikatelských subjektů. Regionální operační program Střední Morava poskytne z evropských zdrojů celkem pět milionů korun a Olomoucký kraj 1,9 milionu korun. Firmy mohly požádat o příspěvek do 149 tisíc korun, za peníze si zakoupí od vybrané vysokoškolské instituce znalosti, služby či technologie a zvýší tak svůj inovační potenciál.

„Peníze na spolupráci s Univerzitou Palackého získá například společnost New Energy. Peníze využijí na zjišťování stability koloidních disperzí vitaminu C,“ uvedla mluvčí hejtmanství Kamila Navrátilová. Mezi dalšími spolupracujícími partnery jsou mimo jiné společnosti Galva, Nano Trade, Trystom či Net University.

Díky inovačním voucherům budou firmy spolupracovat také například s Vysokých učením technickým v Brně, tamní Mendelovou univerzitou, Vysokou školou báňskou – Technickou univerzitou Ostrava či Moravskou vysokou školou Olomouc.

V loňském roce podporu získalo 44 inovačních projektů, Univerzita Palackého byla zapojena do osmi z nich.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.