Univerzita Palackého připravila plán humanitární pomoci pro uprchlíky

Komplexní plán humanitární pomoci představili na dnešní tiskové konferenci zástupce ředitelky olomoucké Charity Petr Macek, prorektor Petr Bilík a členové studentského týmu pro dobrovolnickou pomoc Barbora Hrabalová a Jan Gregar (zleva).
Foto: Velena Mazochová
středa 9. září 2015, 15:49 - Text: Ivana Pustějovská

Univerzita Palackého nabízí pomoc uprchlíkům. „Připravili jsme tým, který bude pomáhat lidem v nouzi. Uprchlická krize pro nás byla jen inspirací. Systém, který budujeme, by měl fungovat například i v případě živelných katastrof, a to jak v České republice, tak zahraničí,“ uvedl Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy Univerzity Palackého.

Univerzita sestavila odborný tým, který bude moct využívat jak státní a veřejná správa, tak například Charita nebo jiné neziskové organizace. Škola může nabídnout pomoc například při sociální práci, v psychologickém poradenství, tlumočnictví, v právní oblasti nebo třeba při výuce českého jazyka. „Za každé situace tak bude možné kontaktovat některého našeho odborníka, který v daném okamžiku pomůže,“ dodal Bilík.

Stranou nezůstávají ani studenti. Desítky z nich se už přihlásily do dobrovolnického programu. V případě potřeby je mohou požádat o pomoc například neziskové organizace. „Počítáme s tím, že budou využívat i jejich odbornost – někteří například mohou tlumočit, jiní zase dokáží vést animační programy pro děti,“ dodal prorektor. „Spousta z nás chce pomoci a jsme rádi, že škola nabízí systém, do něhož se můžeme zapojit,“ potvrdila Barbora Hrabalová ze studentského týmu pro dobrovolnickou pomoc.

Spolupráci s univerzitou přivítal i Petr Macek z olomoucké Charity. „My oceňujeme především metodickou pomoc, kterou univerzita nabízí a na niž my nemáme kapacity.“

Kromě aktuální pomoci se rozhodla Univerzita Palackého připravit i dlouhodobý projekt, a to otevřít akreditovaný kurz, který by byl určen například personálu detenčních zařízení. „Budeme je vzdělávat mimo jiné v oblasti práva, zdravovědy, multikulturních zvyklostí a podobně. Cílem je, aby tito pracovníci, kteří se ve své každodenní praxi potkávají s uprchlíky, měli odpovídající odborné zázemí a znalosti,“ řekl Petr Bilík.

Škola současně od podzimu nabídne novou aktivitu i pro veřejnost, která se bude chtít seznámit se životními příběhy cizinců, kteří žijí v České republice a pocházejí ze zemí, z nichž uprchlíci utíkají. „Budeme zvát zahraniční studenty, učitele nebo třeba lékaře, kteří pracují nebo studují na univerzitě a oni budou mluvit o svých osudech, nabídnou i svou zkušenost se životem u nás,“ vysvětlit koordinátor projektu Jan Gregar.

Univerzita Palackého už tento týden vyhlásila také sbírku hraček pro děti a her pro dospělé. „První část odvezeme v pátek na monitorovací cestě do Maďarska. Chceme se na vlastní oči přesvědčit, jaká je tam situace a co je nejvíce potřeba, tak, abychom nabízeli efektivní pomoc,“ řekl Petr Bilík.


Komentáře

Žádné komentáře

Pro vkládání komentářů je nutné se přihlásit/zaregistrovat.

Komentáře nevyjadřují stanovisko redakce ani vydavatele. Redakce diskusi nemoderuje, ale vyhrazuje si právo nevhodné komentáře smazat, případně zrušit registraci.